17 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Full fart på börsen i veckan

administrator
administrator
Uppdaterad: 14 juli 2008Publicerad: 14 juli 2008

Veckan som följer är späckad av USA-statistik, Fed-chefen Ben Bernanke i talarstolen och delår från tungviktare, både på Wall Street och i Stockholm.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Dollarn
Börs & finans

Ny botten för dollarn – kan ändå bli dyrt att satsa mot USA

17 feb. 2026
Börsbarometern om ISK och annat
Spela klippet
Börs & finans

Okända skattefällan med ISK och orimliga löften

16 feb. 2026
banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026
Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026

Sommarstiltje? Inte på börsen i varje fall.

En del bedömare tror att det är nu som den riktiga kraschen kommer. Inflationstrycket är uppskruvat, banker kraschar i USA och en ny våg av geopolitisk oro i Mellanöstern eldar på råoljepriset mot idel nya rekord.

Denna vecka hamnar en rad börsbjässar i stormens öga. Kvartalssiffror väntas bland annat från USA:s största bankkoncern, Citigroup, sökmotorn Google, mjukvarutillverkaren Microsoft samt Intel, världens största tillverkare av processorer. Och i Stockholm lägger branschledande storföretag som Electrolux, Nokia, SEB, SKF och Swedbank korten på bordet.

Peter Karlsson, analyschef på Handelsbanken, ser fram emot lite konkreta siffror efter en period av tystnad, präglad av mer ”stora och grumliga faktorer” som inflationsoro och recessionsrisk.

– Det är ovanligt skönt att få en rapportsäsong. Vi har levt länge i en värld där bolagen inte sagt något, säger han till TT.

Och det finns förutsättningar för goda nyheter, anser han:

– Börsen har gått otroligt långt i förväg och diskonterat en rejäl konjunkturavmattning. I vissa fall är det extremt aggressivt. Om inte de här bolagen börjar visa riktigt dåliga trender tror jag de kommer att studsa upp.

Karlsson väntar sig samtidigt vissa tecken på avmattning, åtminstone i orderingång och dylikt. Han tror de mest intressanta rapporterna blir dem från konsumtionsberoende bolag, som Electrolux.

ANNONS

Men han vill även ha svar på hur hårt vinterns stålbunkring slagit mot SSAB och om de svenska verkstadsbolagen kan fortsätta ånga på trots alla varningsflagg.

– Sedan är det väldigt spännande att se hur det går i banksektorn. Det är mycket ryktesspridning kring vissa av bankerna, det baltiska spöket och de vikande intäkterna från kapitalmarknaden.

När det gäller statistik får man spana västerut. Såväl producent- som konsumentprisindex för juni kommer i USA, där även Ben Bernanke, chefen för USA:s centralbank Federal Reserve (Fed), ska äntra talarstolen i senatens och representanthusets finansutskott – på tisdag respektive onsdag – för att försöka reda ut hur han ser på lågkonjunkturen, inflationsspöket och ränteläget.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS