12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Fortune Brands sätter tryck på svenska staten

administrator
administrator
Uppdaterad: 16 aug. 2007Publicerad: 16 aug. 2007

Fortune Brands som vill köpa Vin & Sprit, uppmanar nu svenska regeringen att backa upp affären. Den amerikanska spritjätten är rädd att företaget annars sargas genom kortsiktiga vinster.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026
Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026

Det uppger Financial Times nu på morgonen. Vin & Sprit är ett av de sex företagen som den svenska regeringen har satt upp på försäljningslistan.

– Vi har en stark balansräkning. Vi kan finansiera köpet, säger Norman Wesley, vd på Fortune Brands.

En försäljning av Vin & Sprit förväntas generera en intensiv tävlan mellan olika köpare. Affären är komplicerad av det skälet att det inte bara hänger på priset.

Den svenska regeringen måste säkra bästa möjliga pris, men kan inte riskera politiskt nederlag med att behöva avskeda anställda på Vin & Sprit, uppger Financial Times.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS