05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Fondita etablerar sig i Sverige

Realtid.se
Uppdaterad: 24 apr. 2015Publicerad: 24 apr. 2015

Bures finska portföljbolag börjar med bas i Göteborg.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Fondbolaget Fondia etablera sig på den svenska marknaden, nästan ett år efter att investmentbolaget Bure köpt en ägarandel på 20 procent.

Bolagets svenska bas blir i Göteborg, uppger Tommy Taponen, client relations och sales på Fondita till Realtid.se.

Taponen blev rekryterad från Skagen Fonder för att ansvara för satsningen tillsammans med Christian Carlsson, en före detta bankir i Zürich för bland annat Nordea och Svenska Handelsbanken, men som de senaste åren drivit egna bolaget Ferosports i Schweiz.

Den svenska satsningen inriktar sig mot institutionella investerare, stiftelser och tredjepartsförmedlare.

I dagarna erhölls även ett marknadsföringstillstånd i Luxemburg vilket innebär att fondbolaget kan sikta på att bredda sin europeiska investerarbas och fokusera mer på pensionsmarknaden, enligt Taponen.

För närvarande sitter Taponen och Carlsson själva i Sverigefilialen men ambitionen är att rekrytera fler medarbetare framöver.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS