Myndigheten vill chockhöja taket för straffavgifter för företag som bryter mot regelverket från 50-500 miljoner kronor.
FI vill chockhöja straffavgifter
Mest läst i kategorin
Större fokus på intern styrning och kontroll, regler som gör att banker kan gå i konkurs på ett kontrollerat sätt samt krafttag mot problemen med finansiell rådgivning. Det är några av de viktigaste lärdomarna som FI har dragit i årets tillsynsrapport.
En av de som saker som kanske sticker ut allra mest är att FI vill höja nivån på straffavgifter. Och det är ingen liten höjningen som myndigheten vill införa. Man vill gå från dagens tak på 50 miljoner kronor till en nivå på hela 500 miljoner kronor. Det vill säga en höjning med faktor 10.
Förhoppningen är att skapa ett system som blir kännbart för såväl små som stora företag. Och därför föreslår FI att nivån för högsta möjliga straffavgift höjs rejält.
En annan viktig punkt rör intern styrning och kontroll. FI konstaterar att en rad uppmärksammade ingripanden det senaste året har satt frågan i centrum och nu planerar myndigheten att se över sina föreskrifter på området.
En annan viktig lärdom är behovet av verktyg för att hantera banker i kris.
De ordinarie reglerna för konkurs och likvidation räcker inte till och därför pekar FI på att det behövs en särskild ordning för att hantera banker med problem.
Myndigheten vill även lyfta fram problem på den svenska rådgivningsmarknaden och då särskilt brister hos olika försäkringsförmedlare. Enligt FI uppstår intresskonflikter då rådgivningen blir provisionsstyrd och därför anser myndigheten att regeringen bör fundera över att inrätta ett provisionsförbud för olika förmedlare.
FI vill även fördjupa prövningen av företag och personer som får tillstånd att verka på finansmarknaden. Tanken är att inför nya rutiner prövningen av kvalificerade ägare och ledande befattningshavare samt nya rutiner för tillståndsprövning.






