FI ska undersöka hur Klarna styr, följer upp och internt rapporterar sina kreditrisker.
FI granskar Klarnas kreditrisker

Mest läst i kategorin

Finansinspektionnen motiverar granskningen med att n grundläggande del av alla bankers verksamhet är att ha kontroll över risker kopplade till kreditverksamheten, så kallade kreditrisker. Bankerna ska bland annat ha processer och metoder för styrning, uppföljning och kontroll av sina kreditrisker, skriver myndigheten på sin hemsida.
Som ett led i Finansinspektionens tillsyn ingår bland annat att göra undersökningar för att utreda och bedöma om bankerna har kontroll över sina kreditrisker samt att de efterlever relevanta regelverk inom detta område.
Undersökningen av Klarnas hantering av kreditrisker inledes på måndag, den 11 januari.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.








