18 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Få svenskar på tillväxtligans toppmöte

administrator

administrator

Qliktechs Måns Hultman är enda svenka deltagare när World Economic Forum håller toppmöte för entreprenörer i veckan. En ensam svensk finns också på talarlistan: Johan Staël von Holstein.

Sedan i fjol håller World Economic Forum inte bara det årliga uppmärksammade toppmötet i Davos utan också ett möte i Kina för ”globala tillväxtföretag”, Annual Meeting of the New Champions.

I slutet av veckan är det dags, i hamnstaden Tianjin i nordöstra Kina.

De flesta deltagarna kommer från tillväxtmarknader i BRIC-länderna (Brasilien, Ryssland, Indien och Kina), men några stjärnskott från västvärlden nästlar sig också in.

Kravet för att komma i fråga är en årlig tillväxt över 15 procent, en omsättning över 100 miljoner dollar men under två miljarder, och en ledande ställning i någon bransch eller nisch av marknaden.

Norska Skaugen, som bygger fartyg i Kina, är välkomna, liksom svenska Qliktech, som utvecklar lättillgänglig business intelligence i Lund.

Qliktech vann tillträde till den exklusiva deltagarskaran för en period av två år i november 2007.

Måns Hultman har redan hunnit med ett toppmöte i Davos och laddar nu för Kina.

Till Davos kom också representanter för Wallenbergsfären och för den hyllade svenska bildsökmotorn Polar Rose. Till Tianjin kommer bara Måns Hultman och dotcom-stjärnan Johan Staël von Holstein.

– Han ska sitta i en av panelerna och prata, säger Måns Hultman.

– Jag sitter bland åhörarna och ska också engagera mig i olika arbetsgrupper. Det är ett bra ställe för den som är nyfiken på att höra från hästens mun vad som kommer att hända i världen.

– Jag tycker att det är spännande med teknologi och innovation, men mötet handlar också om klimatfrågor, makroekonomi och de stora politiska frågorna. Man ska gå på sådant som man har affärsmässig nytta av, men lägga åtminstone halva tiden på sådant som är allmänbildande.

Davosmötet har liksom WTO och G8 mötts av kritik och protester för sin okritiska hyllning av tillväxt och globalisering. World Social Forum har vuxit fram som en direkt motreaktion.

– Jag kan i och för sig se hur man kan föra ett sådant resonemang, säger Måns Hultman, som inte väntar sig någon kritik mot mötet i Tianjin.

– Skulle det finnas en kraftig motreaktion, finns det giltiga skäl mot globalisering, så tror jag också att det skulle diskuteras seriöst.

Det informella toppmötet Tällberg Forum i Dalarna har kritiserats för att kortsluta demokratiska processer och snuva företagens ägare på rättmätigt inflytande över de egna affärerna. Besluten tas i bastun eller lobbyn i stället för i förhandlingsrummet, styrelserummet eller parlamentet. Argument, bevekelsegrunder och diskussioner hemlighålls.

– Men på World Economic Forum beslutas ju ingenting. Det är ett nätverk som förändrar genom nätverkande, säger Måns Hultman, som blev glatt överraskad av stämningen i Davos i januari.

– När människor som har mycket makt samlas på samma ställe blir många som har möjlighet att påverka medvetna om samma frågor. Jag tycker att Davos tog upp miljöfrågan på ett bra sätt.

– För mig personligen var intrycket att det var väldigt ärligt. De eventuella konspirationstankar man kanske hört talas om kom på skam. Jag tycker inte att det är odemokratiskt. De informella kanalerna finns ju ändå.

– Det är möjligt att jag tror för gott om folk, men jag tror att aviskterna med ett sådant här möte är godare än vad som kommer fram i media. Det finns ett inslag av filantropi hos människor som har mycket makt och tjänar mycket pengar. Jag säger inte att det är så hos alla, men om man ska generalisera så tycker jag att jag kan se det.

Senaste lediga jobben