05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ericsson drar från Kalmar till Kina

administrator
administrator
Uppdaterad: 27 juni 2005Publicerad: 27 juni 2005

Ericsson omstrukturerar sin verksamhet i Kalmar, vilket innebär att 130 av totalt 230 anställda kommer att bli av med jobben. Omstruktureringen ska vara genomförd under 2007.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Tillverkningen kommer att flyttas till Kina medan utveckling och industrialisering blir kvar i Kalmar, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Av de 130 berörda är 87 visstidsanställda. Ett varsel kommer att läggas i höst.

Ericssons enhet i Kalmar utvecklar och tillverkar utrustning för strömförsörjning för bland annat radiobasstationer. Neddragningen ingår inte i några tidigare aviserade neddragningsplaner. I stället handlar det om att orderingången blivit mindre genom att kunderna valt andra lösningar än Ericsson räknat med.

Marknaden rör sig oerhört snabbt, det är svårt att se hur beställningar inom det här området kommer att se ut, säger Henry Sténson, informationsdirektör inom Ericsson.

De närmare 90 visstidsanställda har enligt Henry Sténson anställts successivt sedan i höstas just för att man ville öka kapaciteten på tillfällig basis.

Man kände sig nog osäker på hur marknaden skulle utvecklas, säger han.

Tillverkningen i Kalmar ska nu flyttas till Kina medan utvecklingsarbetet blir kvar i Kalmar. Med den logik Ericsson tillämpar flyttas produkter som är färdiga för tillverkning till lågkostnadsländer, konstaterar Sténson:

Det här är ett sätt att skydda utvecklingsjobben i Sverige.

ANNONS

Några andra Erissonjobb i Kalmar finns inte för dem som nu får gå. Ericssonjobb på andra orter får de söka på samma villkor som andra anställda inom företaget. Närmast ska fack och företag MBL-förhandla om neddragningen i Kalmar.

Exakt vad lösningen blir i Kalmar vill vi inte prata om nu. Men vi tar i första hand ansvar för våra anställda, inte för orter, säger Henry Sténson.

Ericsson har för närvarande lite över 20 000 anställda i Sverige varav hälften i Stockholmsområdet. Som mest, åren 2000 och 2001, var antalet anställda i Sverige mer än 40 000.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS