Stockholmsbörsen inledde veckan på plus i linje med övriga Europabörser. Ericsson och Unibet gick starkt.
Ericsson draglok på börsen


En starkare dollar drog också upp verkstadsbolagen medan telekomoperatörerna kämpade i motvind.
När Stockholmsbörsen stängde på måndagen hade OMXS-index stigit med 1,6 procent till 288,34 efter en tämligen nyhetsfattig börsdag.
Bra gick det för exportföretagen som gynnas av de senaste dagarnas dollarrally. Nu kostar en dollar 6:26 kronor, vilket betyder att exporttunga verkstadsbolag får mer betalt för sina varor utomlands.
Electrolux aktie gick upp med 5,5 procent till 87:75 kronor. Volvo var upp med 3,2 procent till 81 kronor. SKF avslutade dagen på 103:50 kronor, upp med 2,5 procent. Scanias aktie for upp med 2,1 procent till 99:50 kronor.
En starkare dollar är också mumma för Ericsson, vars aktie steg med hela 6,4 procent till 71:10 kronor. Att konkurrenten Huaweis försäljning ökade i Europa i fjol spelade ingen roll på måndagen.
Svensk Handel Stils Blixtindex visar att klädförsäljningen minskade i juli jämfört med samma månad i fjol. Av detta märktes föga när klädbolagen steg på bred front på börsen. Odd Mollys aktie rusade upp med 4,8 procent till 60 kronor. H & M steg med 1,1 procent till 314 kronor och Björn Borg steg med 2,3 procent till 48:60 kronor.
Delårsrapporterande spelbolaget Unibet mer än dubblade vinsten under årets andra kvartal jämfört med motsvarande period i fjol. Marknaden var överförtjust och aktien tog ett jätteskutt upp med hela 11,4 procent till 134 kronor.
Sämre gick det för telekomoperatörerna. Tele 2 föll med 0,9 procent till 107 kronor. Telia Sonera var ned med 1,1 procent till 44:20 kronor.
På tisdagen är det dags för Aarhus Karlshamn att berätta hur bolaget gick under andra kvartalet. I avvaktan på delårsrapporten backade aktien med 1,2 procent till 165 kronor.





