30 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

EQT säljer 10 procent av Dometic

Realtid.se
Uppdaterad: 27 maj 2016Publicerad: 27 maj 2016

Holdingbolaget Frostbite säljer till institutionella investerare.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det av EQT finansierade holdingbolaget Frostbite säljer idag 10 procent av aktierna i kylskåpsbolaget Dometic, framgår det av ett pressmeddelande.

Försäljningen, som sker genom en accelererad bookbuilding-process, aviserades under torsdagskvällen.

Priset landade på 52,5 kronor per aktie, enligt pressmeddelandet från EQT, men stängningskursen på torsdagen var på 55,45 kronor.

Andelen på tio procent som såldes till institutionella investerare motsvarar 29.583.333 aktier i Dometic. Efter försäljningen äger Frostbite 149 miljoner aktier, vilket motsvarar 47,35 procent av ägarandelen.

Carnegie och Morgan Stanley agerar bookrunners i transaktionen medan Lazard är finansiell rådgivare till säljaren.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS