18 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

EQT köper Elliotts aktier i IFS

Sara Johansson

Efter förvärvet äger EQT 97 procent av aktierna i IFS.

I dag meddelar EQT att PE-bolaget ökar sitt innehav i affärssystembolaget IFS, genom IGT Holding IV.

Redan den 7 december för snart ett år sedan offentliggjorde bolaget ett kontant budpliktsbud till aktieägarna i IFS om förvärv av samtliga A- och B-aktier till ett pris om 362,50 kronor per aktie. Efter erbjudandet ägde EQT, genom IGT Holding, 84 procent av aktierna i IFS.

I februari tog aktivistfonden Elliott Capital Advisor corner på 11,3 procent av aktierna i IFS.

Nu har alltså EQT ingått ett avtal med Elliott om att förvärva samtliga Elliotts aktier i IFS till ett pris om 396,73 kronor per aktie, oavsett aktieslag. EQT kommer efter transaktionen att äga 97 procent av aktierna.

Eftersom EQT, genom IGT Holding, nu äger aktier som representerar mer än 90 procent av det totala antalet aktier i IFS avser EQT att påkalla tvångsinlösen i enlighet med aktiebolagslagen i syfte att förvärva samtliga resterande aktier i IFS, enligt pressmeddelandet från EQT.

När tvångsinlösenförfarandet är klart avnoteras aktierna från Stockholmsbörsen.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben