ABG Sundal Collier, Goldman Sachs, Carnegie, Credit Suisse och DNB Markets anlitade i processen.
EQT-ägda XXL ska noteras

Nu bekräftar XXL och storägarna EQT samt Dolphin Management att bolaget är på väg mot börsen.
Planen är att XXL ska noteras på Oslo Børs.
EQT, som i dagsläget äger 65 procent av aktierna genom fonden EQT V, samt Dolphin Management ska i och med noteringen minska sitt ägande men kvarstå som aktieägare efter börsintroduktionen. Dolphin Management avser fortsätta vara en långsiktig huvudägare i bolaget. Detta framgår av ett pressmeddelande som publicerats under tisdagsmorgonen.
Anders Misund, Partner och ansvarig för EQT Partners Norge samt investeringsrådgivare till EQT V säger i en kommentar:
– Sedan 2010 har vi haft förmånen att arbeta tillsammans med ledningsgruppen och Dolphin Management i att utveckla och utvidga det unika konceptet med denna snabbt växande återförsäljaren. Vi har sett att bolaget mer än fördubblat sina intäkter och vinster, samtidigt som bolaget framgångsrikt etablerats i Sverige och Finland.
Anders Mislund fortsätter och säger att EQT tror att bolaget har en ljus framtid som ett noterat bolag.
ABG Sundal Collier Norge ASA och Goldman Sachs International är Joint Global Coordinators och Joint Bookrunners under introduktionen. Carnegie och Credit Suisse är Joint Bookrunners och DNB Markets är Joint Lead Manager i processen.



