Aktiechefen på SEB Enskilda i Danmark spår att den hårda konkurrensen kommer att slå ut flera aktiemäklare.
"Endast plats för de tre storbankerna"


Mest läst i kategorin

SEB Enskilda i Danmark tog nyligen ett kliv upp till en tredjeplats i den senaste rankingen av danska mäklarhus. Nordea och Danske markets tog första- respektive andraplatsen.
– Konkurrensen bland mäklarhus i Danmark är benhård och kommer att knäcka flera spelare. Så småningom kommer bara tre finnas kvar, spår Atilla Olesen, SEB Enskildas aktiechef i Danmark.
Han hänvisar till överkapacitet på mäklarsidan och att färre kan tänka sig att betala för tjänsten. Att storbankerna är de enda som kommer att klara sig menar Atilla Olesen beror på att de är spelarna som har styrkan att leverera även i svårare tider.
Det skriver den danska tidningen Börsen som citerar Finanswatch.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.






