18 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

EBM brottas med krypterad trafik

Sara Johansson

Åklagare på Ekobrottsmyndigheten anser att krypterad trafik på nätet hindrar utredningar av grov brottslighet.

Jan Tibbling, kammaråklagare och internationell samordnare på Ekobrottsmyndigheten, uppger för Sveriges Radio att det är ett problem att misstänkta gömmer sig bakom krypterad datatrafik.

– För att bekämpa den grövsta brottsligheten behöver vi naturligtvis ha verktyg att göra det och ett sätt är att dekryptera information, säger han.

Många använder krypteringen på nätet för att skydda sin identitet. Jan Tibbling menar att när myndigheten får tillstånd att lyssna på informationen ska man också kunna höra vad som sägs eller tyda vad som sägs.

Han uppger för SR att myndigheten har hanterat fall där man skulle behövt dekryptera information, men för att göra detta krävs en lagändring.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben