30 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Dyster kreditbarometer från Catella

administrator
administrator
Uppdaterad: 16 dec. 2015Publicerad: 16 dec. 2015

"Banker och fastighetsägare förväntar sig sämre finansieringsvillkor."

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I decemberupplagan av Catellas kreditbarometer CREDI föll huvudindex med 12,7 enheter till 43,9.

Både delindexet för nuvarande situation och för kommande period rasade kraftigt.

Det innebär att banker och fastighetsägare som ingår i barometern både har upplevt och förväntar sig försämrade finansieringsvillkor på fastighetsmarknaden för den kommande tremånadersperioden.

– Sedan i somras har kapitalmarknaderna varit mer oroliga och vi har sett färre emissioner av aktier och obligationer än under första halvåret i år. Jämfört med de volatila kapitalmarknaderna har tillgången till bankfinansiering varit stabil under tredje kvartalet även om förra kvartalets CREDI visade tecken på avmattning. Nu visar CREDI att även tillgången till bankfinansiering har försämrats, säger Martin Malhotra, projektledare på Catella, i en kommentar.

Nedgången i huvudindex drivs på av en minskning i delindex för nuvarande situation. Delindexet sjönk med 20,9 indexpunkter till 42,3.

Även det så kallade framåtblickande delindexet sjönk under vändningspunkten till 50,0.

– Vi ser framförallt två faktorer som driver avmattningen i finansieringsklimatet. Dels minskad aptit från investerarna på kapitalmarknaden och dels säsongseffekter där bankerna har lånat ut mycket till fastighetssektorn under året och att viktningen mot sektorn därmed har blivit hög, säger Martin Malhotra.

Även CREDI:s huvudindex föll kraftigt med 12,7 indexpunkter till 43,9 från 56,6. Det är första gången – sedan CREDI:s start i september 2012 – som båda komponenterna i huvudindexet understiger vändningspunkten 50.

ANNONS

Decembers CREDI markerar också en förändring från tidigare undersökningar där delindex för nuvarande situation (42,3) är lägre än delindex för kommande tre månader (45,5).

– Sen i somras har även riskviljan hos investerarna minskat. Detta är främst en följd av oron för en försvagad global konjunktur och förväntningar om att Fed ska genomföra räntehöjningar. Ser man till det fjärde kvartalet och utvecklingen i Sverige så är den i linje med de förändringar som skett globalt på finansmarknaden sedan i somras”, säger Arvid Lindqvist, analyschef på Catella.

I linje med underliggande marknadsräntor sjönk igen genomsnittsräntan för de noterade fastighetsbolagen under tredje kvartalet 2015 till 2,7 procent.

Korrelationen är hög mellan genomsnittsräntan för de noterade bolagen på Nasdaq OMX Nordic Main Market och den implicita direktavkastningen på bolagens fastigheter. Och den indirekta direktavkastningen har sedan 2009 sjunkit från cirka 6 procent till 4,5 procent i dag.

– Sedan augusti har det varit få emissioner av preferensaktier och marknadsyielderna har justerats uppåt. Även om en viss korrigering av de noterade fastighetsbolagens stamaktier har skett under hösten och aktierna handlas fortsatt till en hög nivå sett till bokförda värden”, säger Martin Malhotra.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS