Euron och renminbin har samma status som världsvalutor 2025. Allt enligt en ny rapport från Världsbanken.
Dollarns dominans slut 2025
Mest läst i kategorin
Huvudorsaken till just euron och renminbins framfart förklaras av den allt snabbare utvecklingen hos olika utvecklingsländer. Det är framförallt sex länder som utmärker sig: Brasilien, Kina, Indien, Indonesien, Ryssland och Sydkorea.
Dessa ekonomier står för hälften av tillväxten i världen 2025 skriver Financial Times, som citerar Världsbankens rapport.
Världens utvecklingsländer växer med 4,7 procent sammanlagt fram till 2025, enligt rapporten som släpptes igår tisdag. Detta är en ökning jämfört med tidigare prognos på 2,5 procent.
Och konsekvenserna är omfattande, författaren till rapporten Mansoor Dailami, enligt Financial Times: Investeringarna i de ledande tillväxtekonomierna kommer att öka markant, vilket i sin tur ökar cross-border M&A aktivitet och nya världsledande bolag träder fram.
Detta kommer i sin tur att leda till att dollarn förlorar sin ledande roll som världsvaluta till förmån för euron och renminbin, som båda kommer att vara världsvalutor i sin egen fulla rätt, enligt rapporten.






