Storbanken har velat avyttra Postbank under en tid men väljer nu att behålla kontorsbankverksamheten.
Deutsche behåller Postbank

Mest läst i kategorin

Deutsche Bank ser ut att bli fast med sin enhet Postbank, efter tidigare förhoppningar om en försäljning av verksamheten. Det skriver Süddeutsche Zeitung.
Den tyska storbanken köpte Postbank för sex miljarder euro 2008. På senare år har den tyska storbanken däremot velat avyttra Postbank i syfte att förstärka den egna kapitalbasen.
Enda kruxet har varit att man inte har kunnat hitta en köpare till Postbank samtidigt som en notering inte har kunnat realiseras på grund av ogynnsamma marknadsförhållanden.
Och nu skriver alltså Süddeutsche Zeitung att Postbank förblir en del av Deutsche Bank, vilket enligt tidningen uppges göra en potentiell försäljning ännu svårare under nästa år.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.






