Realtid

DDM tar in 65 miljoner

Realtid.se
Uppdaterad: 20 maj 2016Publicerad: 20 maj 2016

Kreditinvesteraren emitterar två miljoner aktier och tar in kapital för att "ta tillvara på de stora tillväxtmöjligheterna på marknaden".

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Skuldinvesteraren DDM Holding gör en emission på två miljoner aktier som är tänkt att ge bolaget ett kapitaltillskott på 65 miljoner kronor.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Emission görs till ett pris per aktie på 33,5 kronor, vilket var torsdagens stängningskurs.

Bolaget, som gör majoriteten av sina skuldinvesteringar på den östeuropeiska marknaden, vill fylla på kassan för att göra fler investeringar på sina kärnmarknader.

– De stora portföljer vi förvärvade i Ungern under 2015 har stärkt DDM:s ställning som en ledande investerare i skuldtyngda värdepapper i Östeuropa. Nya kapitalet ska vidare stärka vår förmåga att fånga de stora tillväxtmöjligheter vi ser på marknaden nu, säger ordförande Kent Hansson i en kommentar.

Carnegie är DDM:s rådgivare i processen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS