12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Centern hotar fack med lagstiftning

administrator
administrator
Uppdaterad: 08 aug. 2007Publicerad: 08 aug. 2007

Centerpartiet hotar med lagstiftning om fackens stridsåtgärder inte blir mer proportionella och "rimliga".

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026
Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026

Enligt Maud Olofsson dras många småföretagare in i konflikter som de egentligen inte är inblandade i.

– Vi förväntar oss att arbetsmarknadens parter tar en diskussion om proportionalitetsprincipen. Om de inte sköter den biten så riskerar de att vi måste gå in med lagstiftning, förklarade hon när centern på onsdagen presenterade sitt program för jobb och företagande.

Centern vill helt stoppa fackens möjligheter att rikta stridsåtgärder mot företag som inte har någon fackansluten personal.

– Vi försvarar kollektivavtalen, men det finns företag och anställda som väljer andra lösningar och det måste stå de anställda fritt att göra det, sade hon.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS