Investerar 327 miljoner nybyggd fastighet i Hyllie.
Castellum gör storförvärv i Malmö

Mest läst i kategorin
Castellum har via det helägda dotterbolaget Fastighets AB Briggen förvärvat fastigheten Mässhallen 2 i Hyllie, enligt ett pressmeddelande på måndagen.
– Förvärvet är det strategiska första steget i syfte att positionera oss som en drivande aktör i Hyllie. Det är här som en stor del av Malmös tillväxt kommer att ske.
– Affären blir en god grund för vår fortsatta, långsiktiga utveckling med att etablera fler kvalitetsprojekt i området, säger Castellums vd Henrik Saxborn, i en kommentar.
Fastigheten väntas bli fullt uthyrd vid tillträdet och har en total yta om drygt 7.300 kvadratmenter.
Detta är Castellums första investering i området och prislappen landar på 327 miljoner kronor.
Tillträde sker när fastigheten, som är under konstruktion, är helt färdigbyggd i april 2016.
Byggnaden ligger vid Malmömässan och Malmö Arena samt 400 meter från Hyllie station som är en av Citytunnelns tre stationer.
Fastigheten får åtta våningar med 7.100 kvadratmeter kontorsyta samt drygt 200 kvadratmeter butik- och restaurangyta. Och i källarplanet ska det finnas 29 parkeringsplatser.
Några av de större hyrsgästerna blir NCC, Boozt.com och Zumtobel.
Den genomsnittliga avtalstiden uppgår vid tillträdet till 7,1 år och de totala hyresintäkterna till 18 miljoner.
Castellum har långfristiga outnyttjade krediter om 4 miljarder kronor, varav 327 miljoner kronor ska utnyttjas till förvärvet.





