05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Carlsson Norén lanserar ny fond

Realtid.se
Uppdaterad: 04 feb. 2015Publicerad: 04 feb. 2015

Efter förvärvet av Chelys analysverksamhet i somras kommer fonden baserad på modellen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Carlsson Norén Asset Management har lanserat sin nya fond Aktiv Allokering.

Produkten har varit på gång sedan bolaget i somras köpte Chelys Kapitalförvaltnings analysverksamhet. Syftet var att lansera en fond baserad på Chelys modellportfölj Aktiv 40, som placerar i korta och långa räntor, företagsobligationer och aktier.

I samband med förvärvet gick Magnus Dahlgren, mannen bakom modellen, över till att bli anställd hos fondförvaltaren och därmed ansvarig förvaltare för nya fonden.

– Att starta en fond har varit vårt mål från början, och i Carlsson Noréns regi underlättar det avsevärt att kunna ta steget från ett renodlat analysföretag till att kunna börja erbjuda marknaden våra tjänster via en fond, uppgav Magnus Dahlgren vid försäljningen.

Aktiv Allokering lanserades den 1 februari. Enligt information från Chelys är modellen en ”kvantitativ tillgångsallokeringsmodell som vecka för vecka och år för år eftersträvar en maximalt riskjusterad avkastning genom att alltid ha bästa möjliga exponering mot aktier, statsobligationer, företagsobligationer och riskfri ränta”.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS