16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Bush begär 770 miljoner till mat

administrator
administrator
Uppdaterad: 02 maj 2008Publicerad: 02 maj 2008

USA:s president föreslår kongressen att anslå ytterligare 770 miljoner dollar i bistånd för matkrisen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Nickel
Börs & finans

Nästa metall som väntas rusa – finns i Sverige men bryts inte

15 feb. 2026
Skulden sänker USA
Makro

USA drunknar i skulden: 2 000 miljarder dollar i ränta – varje år

15 feb. 2026
EU energi
Börs & finans

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid

15 feb. 2026
Makro

Kinas oljelager växer i rekordtakt – så påverkas bensinpriset

15 feb. 2026
Makro

Historisk kapitalflykt: Hit flyttar världens rikaste

15 feb. 2026

En medhjälpare till George Bush avslöjade några timmar i förväg att presidenten skulle lägga fram förslaget under torsdag eftermiddag amerikansk tid.

Vita huset har tidigare anslagit 200 miljoner dollar.

FN-chefen meddelade i tisdags att en särskild insatsgrupp bildas för att på kort och lång sikt avhjälpa de svåra problem som den hastiga inflationen på livsmedel ställt till senaste månaderna. FN:s livsmedelsorgan har beräknat att det behövs 3,9 miljarder dollar i akut hjälp mot svält under 2008, och jordbruksorganet FAO har begärt 1,7 miljarder för att stödja produktionen av livsmedel i de fattigaste länderna.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS