12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Budstrul i Strict

administrator
administrator
Uppdaterad: 19 maj 2011Publicerad: 19 maj 2011

Nya storägaren lämnar Strict Equitys styrelse sedan Aktiemarknadsnämnden inlett en granskning av det pågående budet på bolaget.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026
Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026

Nygren Invest köpte i mitten av april en aktiemajoritet i Strict Equity från grundaren Mats Löfgren och lade därefter ett bud på hela bolaget. Budet ligger på 5 öre per aktie.

Men i slutet på april köpte Nygren Invest en större mängd Strict-aktier av Anders Eklund, tidigare ordförande i bolaget.

Efter affären har det framkommit att den gjordes till en betydligt högre aktiekurs, nämligen 15 öre.

Efter ett möte på Aktietoget, där Strict-aktien handlas, beslöt den avgående styrelsen att lämna över ärendet till Aktiemarknadsnämnden för bedömning.

Detta eftersom det inte är tillåtet för en budgivare att behandla aktieägare olika under en budprocess.

– Vi var tvungna att göra på detta sättet på Aktietorgets inrådan, säger Claes Levin som lämnade ordförandeposten vid en stämma i förra veckan.

I väntan på att Aktiemarknadsnämnden prövar frågan har Per Nygren, som driver Nygren Invest, valt att lämna styrelsen. Detta bara sex dagar efter att han valdes som ny ledamot.

Nygren Invests plan är att avveckla den tidigare corp- och börsinriktade verksamheten i Strict och avnotera aktien.

ANNONS

Av intresse är istället Stricts 47-procentiga innehav i Norrlandsindustrier där Nygren Invest redan äger 21 procent av aktierna.

Norrlandsindustrier äger en rad bolag och har tidigare haft planer på en egen notering. I höstas gick Norrlandsfonden in med pengar i bolaget som kort därefter tvingades göra en större nedskrivning i ett portföljbolag.

Aktietorget har gett Strict respit med att välja en ny styrelse till en stämma som planerar att hållas den 28 juni.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS