UPPDATERAD Peter Gyllenhammar går in som ny huvudägare i Scandbook via bolag.
Bronsstädet tar över Accents roll

Mest läst i kategorin

Accent Equity meddelade på fredagskvällen att man avtalat om en försäljning av drygt 1 miljon aktier i Scandbook.
Ett pressmeddelande bekräftar på måndagen att det är Peter Gyllenhammar som köpt posten via sitt holdingbolag Bronsstädet.
De totalt 1.010.000 aktierna motsvarar 29,9 procent vilket är precis under budpliktsgränsen.
Det är inte känt vad posten säljs för eller vem som mäklat affären. På marknaden handlas Scandbook-aktien till strax över 11 kronor.
Accent Equitys 2003-fond har ägt Scandbook sedan just 2003. Bolaget sattes på börsen 2010 men Accent har haft svårt att komma ur sitt kvarvarande innehav.
Efter försäljningen till Bronsstädet kvarstår Accent med 9,75 procent av aktierna i bolaget. Senare under måndagen meddelar Accent att även denna post har sålts. Köparen avslöjas inte.
Det är inte känt hur Bronsstädet vill ändra om i styrelsen efter affären.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





