12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Branson till börsen

administrator
administrator
Uppdaterad: 21 aug. 2007Publicerad: 21 aug. 2007

Sir Richard Bransons Virgin Group lägger om sin strategi och tänker börja fungera som ett private equity-bolag. De tänker sälja sina dotterbolag via börsen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026
Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026

Branson och Virgin Group har lagt åt sidan sin fientliga inställning till ”public markets” och tar nu till en ny investeringsstrategi som istället omfanmar världens aktiemarknader.

Virgin Group, som hade intäkter på 140 miljarder kronor förra året, tänker nu börja fungera som ett private equity-bolag och sälja sina dotterbolag via aktiemarknaden.

– Vi tror att vår målgrupp nu är människor som Apax och Blackstone, säger Virgins vd Stephen Murphy i en itnervju med The Times.

Trots att Virgin tänker sälja sina bolag så planerar de att behålla en andel i dem och behålla sina chefer i företagens styrelsen för att skydda varumärket. Redan nu så försöker Virgin Group få Virgin Mobile USA listat på New York-börsen och Virgin Active är troligtvis nästa bolag som ska ut på börsen.

– När vi har byggt upp ett företag till en viss nivå och det blivit tillräckligt stabilt så kommer vi försöka göra det publikt.Vi känner oss mycket mer bekväma med den här tanken nu än vi gjort tidigare, men vi har inte satt upp något bestämt mål för hur många företag vi tänker göra publika, säger Stephen Murphy till The Times.

Virgin uppvaktar också private equity köpare och Virgin Group har fått erbjudanden på ett antal av sina största företag.

Flygbolaget Virgin Atlantic är ett av de företag som kan komma att hamna på börsen eller hos private equity-bolag eftersom Singapore Airlines planerar att sälja sin andel i företaget.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS