Högre räntor och stigande mat- och bensinpriser pressade bygg- och elektronikhandeln i juni.
Bra drag i handeln


Men sammantaget är det fortfarande ganska bra tryck i detaljhandeln.
Försäljningen ökade med 2,3 procent i juni jämfört med samma månad i fjol, mätt i löpande priser, visar siffror från Statistiska centralbyrån (SCB) och Handelns Utredningsinstitut (HUI).
Högre räntor och skyhöga bensinpriser innebär att hushållen sedan årsskiftet blivit allt mer försiktiga. Och de skenande matpriserna urholkar hushållens köpkraft, vilket märks på bygg- och elektronikhandelns försäljning.
– Juni var en lite svagare månad än vad vi varit vana vid hittills i år och det märks i synnerhet på sko- och guldsmedhandelns försäljning. Bygg -och järnhandelns försäljning som under förra året ökade med drygt 10 procent ökade bara med 0,1 procent i juni, säger Jessica Lindblom, detaljhandelnsanalytiker på HUI till TT.
– Men ser man på den sammanlagda detaljhandelsförsäljningen hittills i år har vi en ökning med 5,2 procent och det är ändock en relativt stark ökningstakt.
Matpriserna steg med 6,8 procent i juni, vilket bidrog till att dagligvaruhandelns försäljning steg med 3,8 procent.
– Vi lägger fortfarande ner lika mycket pengar på mat, men vi får numera mindre mat för pengarna, säger Jessica Lindblom.
Sammantaget överträffade detaljhandelns försäljning i juni analytikernas förväntningar rejält.





