12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Blandat på Asiens börser

administrator
administrator
Uppdaterad: 18 feb. 2008Publicerad: 18 feb. 2008

Kurserna på de ledande asiatiska börserna gick åt olika håll i måndagens handel.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026
Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026

Amerikanska och japanska ekonomiska indikatorer från förra veckan var bättre än väntat vilket gladde investerarna.

Tokyobörsens Nikkei 225-index slutade nära nog oförändrad med en uppgång på knappa 0,1 procent till 13.635,4. Bättre än väntade amerikanska och japanska ekonomiska indikatorer i förra veckan höll emot vinsthemtagningar. Toshiba steg kraftigt på helgens uppgifter om att företaget ska överge sin nuvarande dvd-teknik för mer avancerad teknik. Det bredare Topixindex föll med 0,1 procent till 1.333,0.

Hongkongbörsens Hang Seng-index hade på morgonen fallit med 0,9 procent. I Kina steg Shanghai-börsens Kompositindex med 1,4 procent. Exportsiffrorna för januari var bättre än väntat vilket gladde investerarna.

I Taipei i Taiwan steg Weighted Index med 0,2 procent och på Seoulbörsen i Sydkorea steg Kospi-index med 0,1 procent. Singapores Straits Times-index hade gått upp med 0,1 procent.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS