Realtid

Blackrock säljer till oljefonden

Realtid.se
Uppdaterad: 05 aug. 2014Publicerad: 05 aug. 2014

Förvaltaren säljer Paris-fastighet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Blackrock säljer fastigheten Le Madeleine i Paris till Norges Bank Investment Management, som investererar å norska Statens Pensjonsfond Utlands vägnar.

Den norska fonden köper fastigheten för 426 miljoner euro från Blackrock Property Fund III. Fastigheten har mer än dubblat i värde sedan fastighetsförvaltaren MGPA, som Blackrock förvärvade förra året, köpte den för 210 miljoner euro år 2009.

– Köpet gjordes när det inte fanns mycket likviditet i marknaden men vi känner att den är nu omvandlad till en bra affärsplats samt en bra tillgång till institutionella investerare, säger Jean-Philippe Olgiati, Blackrock direktör för fastighetsinvesteringar i Frankrike.

Fastighetens ägande övergick till NBIM den 31 juli.

Det senaste halvåret har den norska oljefonden gjort en mängd fastighetsinvesteringar, bland annat i USA. Nya strategin innebär en expansion i högre takt och portföljen ska utökas med både direktägande och samarbeten i USA, Europa och Asien.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS