06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Billigare bankkort är snart här

administrator
administrator
Uppdaterad: 22 dec. 2005Publicerad: 22 dec. 2005

<pufftextlänk>Föreningssparbanken ska ta fram ett nytt bankkort med lägre avgift för kunderna och ska också erbjuda mindre handlare med många småköp ett flexiblare och lägre inlösenpris.</pufftextlänk>

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det skriver banken i ett pressmeddelande.

Föreningssparbanken har också beslutat att sänka riktpriset med omkring 20-30 procent efter individuell förhandling med de handlare som står utanför butikskedjorna.

Det är den senaste tidens debatt kring säkerhetsriskerna med kontanthanteringen i samhällen och finansmarknadsminister Sven-Erik Österbergs uppmaningar till branschen som ligger bakom beslutet, enligt Kjell Hedman, vice vd i Föreningssparbanken.

Det nya kortet ska lanseras under första kvartalet 2006. Årsavgiften blir 50 kronor och omfattar tolv fria kontantuttag per år.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS