12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Bankveteran blir reklam- entreprenör

administrator
administrator
Uppdaterad: 26 maj 2011Publicerad: 26 maj 2011

Johan Tyrenius lämnar RBS för hemlighetsfulla startupen Movieggs: "Det är dags att göra någonting nytt".

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026
Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026

Johan Tyrenius har över 20 års erfarenhet från banksektorn. Nu lämnar han ledningen för Royal Bank of Scotlands nordiska verksamhet för att bli arbetade ordförande på Movieggs.

– Jag kom in 1988 på Alfred Berg så jag har haft lyckan att jobba med Patrik Brummer, Harry Klagsbrun och slutligen också med Reinhold Geijer. Jag har bara goda minnen, säger Johan Tyrenius till Realtid.se.

Utfasningen pågår sedan en tid tillbaka men formellt arbetar han kvar på banken juni ut.

RBS fokus i Norden är de största företagskunderna. Banken har också en omfattande fastighetsverksamhet. Nordenchef är Reinhold Geijer.

– RBS kan jag rekommendera för vem som helst som vill jobba internationellt, det är en mycket spännande organisation, säger Johan Tyrenius.

Han har varit ordförande i Movieggs sedan bolaget sattes upp för ett år sedan, nu tar han en mer aktiv roll i verksamheten. Grundaren är bland andra brodern Paul Tyrenius, själv med bakgrund på Nordea.

Movieggs står inför en lansering under de kommande månaderna. Exakt hur bolagets produkt fungerar avslöjas inte på förhand men det handlar om en ny kommersiell plattform riktad mot film- och tv-producenter.

– Vi erbjuder en möjlighet att möta användarna utan att störa upplevelsen av programmet eller filmen som du tittar på med reklamavbrott.

ANNONS

Reklamgurun Steve Trygg är djupt involverad i verksamheten och flera pilotprojekt pågår redan på producentsidan enligt Movieggs.

Bolaget kommer behöva ytterligare finansiering men nyckeln till framgång är att slå sig in hos de ståra produktionsbolagen:

– Vi söker samarbetspartners mer än vi söker kapital, säger Johan Tyrenius.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS