17 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Bankerna drog upp börsen

administrator
administrator
Uppdaterad: 14 juli 2008Publicerad: 14 juli 2008

Det var glada miner på Stockholmsbörsen på måndagen. Kurserna steg på bred front. I täten gick bank- och verkstadssektorn. När handeln stängde hade OMXS-index stigit med 1,1 procent till 265,5.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Dollarn
Börs & finans

Ny botten för dollarn – kan ändå bli dyrt att satsa mot USA

17 feb. 2026
Börsbarometern om ISK och annat
Spela klippet
Börs & finans

Okända skattefällan med ISK och orimliga löften

16 feb. 2026
banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026
Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026

Uppgången var bred, men allra bäst gick det för verkstads- och finansbolagen.

Det var räddningsplanerna för de amerikanska bolånejättarna Fannie Mae och Freddie Mac som lyfte de svenska bankaktierna. USA:s finansdepartement utlovade i söndags omfattande åtgärder för att rädda de två bolåneinstituten som tillsammans står för hälften av den amerikanska bolånemarknaden. De bägge bolånejättarna var båda på fallrepet när börsen stängde i fredags. Den amerikanska centralbanken, the Fed, står därför redo att låna ut stora summor och finansdepartementet säger sig vara redo att köpa andelar i instituten.

Som helhet steg den svenska finans- och fastighetssektorn med 1,8 procent sedan de amerikanska bolåneinstituten såg ut att vara nära en räddning.

Bäst av bankerna gick det för Swedbank som på måndagen steg med 6,1 procent till 113:75 kronor. SEB gick upp med 3,7 procent till 104:75 kronor. Nordea steg med 1,7 procent till 81:80 kronor och Handelsbanken gick upp med 2,4 procent till 141:50 kronor.

Verkstads- och fastighetsbolagen var också vinnare på måndagen med en total uppgång på 2,3 procent vid stängning.

Inför SKF:s kvartalsrapport på tisdag steg bolagets aktie med 3,1 procent till 92,75 kronor.

Medicinteknikkoncernen Getinge redovisade en vinst före skatt på 756 miljoner kronor för första halvåret. Det är en ökning med 16 procent jämfört med vinsten på 652 miljoner kronor samma period i fjol. Men aktien gick mot strömmen och backade med 2,0 procent till 132:00 kronor.

Motigt var det även för Ericssonaktien som backade med 1,2 procent till 63:70 kronor sedan USA:s största bank Citibank på måndagen sänkte förväntningarna på aktien från 105 kronor till 98 kronor.

ANNONS

Klädjätten H & M, som var börsens mest omsatta aktie på måndagen, steg däremot med 1,1 procent till 287:00 kronor.

Utvecklingen på Stockholmsbörsen var i linje med de övriga ledande börserna i Europa. Londonbörsens FTSE-index steg med 0,7 procent till 5.300,4. Parisbörsens CAC-index steg med 1,0 procent till 4142,5. I Frankfurt slutade DAX-indexet upp med 0,8 procent till 6.199,9.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS