STC blir Sveriges näst största gymkedja räknat i antal klubbar i och med förvärvet av Puls & Träning.
Axel Johnsons STC förvärvar Puls & Träning

Mest läst i kategorin

STC, ägt av Axel Johnson-gruppens investeringsbolag Novax samt medgrundare tillika vd Katarina Andersson, har idag 106 gymanläggningar och expansionsplaner i såväl norra som södra Sverige. Expansions till Stockholmsregionen, där STC fram till idag inte haft någon närvaro, är nu ett faktum i och med förvärvet av konkurrerande gymkedjan Puls & Träning. Av Puls & Tränings 94 anläggningar ligger nämligen hela 72 i Stockholmsregionen.
“Efter samgåendet förblir STC-koncernen kontrollerat av Novax och Katarina Anderson, men med Puls & Tränings delägare fortsatt delaktiga i det sammanslagna bolaget”, skriver Axel Johnson i ett pressmeddelande.
Någon köpeskilling har inte kommunicerats.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.




