20 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

ATP säljer investering i Altor

Sara Johansson

UPPDATERAD ATP säljer en investering på 270 miljoner danska kronor i kapitalfonden Altor inför en eventuell rättsprocess.

Danmarks största pensionsfond, ATP, säljer nu, efter OW Bunker-skandalen, investeringen man gjort i Altor Fund IV, enligt Finanswatch.

Investeringen uppgår till 270 miljoner danska kronor och gjordes genom dotterbolaget ATP Private Equity Partners.

Anledningen uppges vara att fonden vill ha händerna fria vid en eventuell rättsprocess mot det svenska bolaget.

– I ljuset av situationen kring OW Bunker har ATP beslutat att vi inte önskar vara investerare i Altor Fund IV. Därmed kan det inte vid en senare tidpunkt uppstå en eventuell intressekonflikt i förhållande till en möjlig juridisk process, säger Anders Klinkby, presschef på ATP till Finanswatch.

I en kommentar till Realtid.se uppger Klinkby att ATP har lämnat över hela investeringen till en annan aktör och att fonden därmed inte går med förlust efter avyttringen. Dock avslöjar han inte vilken investerare det rör sig då parterna kommit överens om att inte lämna fler detaljer. Transaktionen gjordes innan jul.

I början av december aviserade ATP tillsammans med pensions- och kapitalförvaltare som PFA Pension, AP Pension, SEB, PensionDanmark, Industriens Pension, Maj Invest, DIP och JØP att en granskning av konkursen skulle inledas för att utreda om det finns grund för att väcka talan mot någon part.

Huruvida det finns någon uppdatering kan inte Klinkby avslöja eftersom processen fortfarande pågår. Däremot tillägger han att det här rör sig om en väldigt ovanlig händelse och att ATP fortfarande är starkt engagerad i private equity som tillgångsklass.

PensionDanmark, som har investerat 50 miljoner danska kronor fördelat mellan danska aktier och en investering i Altor II, vill inte kommentera hur man ställer sig till sin investering i Altor-fonden, enligt Finanswatch. Realtid.se har dock försökt nå fondens presschef Michael Carlsen för en kommentar.

Sara Johansson & Mirza Gazic

redaktionen@realtid.se

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben