12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Återhämtning på börsen

administrator
administrator
Uppdaterad: 13 aug. 2007Publicerad: 13 aug. 2007

Stockholmsbörsen har vänt upp under dagens handel. Även i resten av Europa steg kurserna med stöd av uppgångar i Tokyo och Hongkong tidigare på morgonen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026
Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026

Stockholmsbörsen föll kraftigt i slutet av förra veckan till följd av den kreditoro som drabbat de finansiella marknaderna. Oron har sitt ursprung i problemen på högriskdelen av den amerikanska bolånemarknaden.

De amerikanska indexterminerna pekar på att börserna i USA kommer att stiga med omkring 0,9 procent när handeln där öppnar senare på eftermiddagen.

På Stockholmsbörsen fortsatte uppgången under eftermiddagen och klockan 14.20 hade OMXS-index stigit med 2,5 procent till 388,0.

Vinnare bland de mest omsatta aktierna var Volvo som steg med 5,8 procent. Konkurrenten Scania var upp 5,0 procent.

Lindex gick upp med 15,7 procent till 103 kronor, alltså en krona över Kapp-Ahls bud.

Bland vinnarna fanns också byggföretaget Peab, som steg med 9,7 procent och SAS, upp 6,7 procent.

Den amerikanska investmentbanken Morgan Stanley tycker nu att aktier ser köpvärda ut efter den senaste tidens kursfall. Banken höjer därför sin rekommendation av aktier från neutral till övervikt.

Branschkollegan Hennes & Mauritz gick upp med 0,5 procent till 195 kronor.

ANNONS

OMX backade lite. Dubaibörsen, som är på väg att bli storägare i OMX, väntas ta kontakt med den nordiska börsoperatören den här veckan för att berätta om sina avsikter. Enligt den brittiska tidningen Mail on Sunday vill Dubaibörsen också skaffa sig en betydande aktiepost i Londonbörsen.

Flygbolaget SAS återhämtar sig efter förra veckans kursras då en femtedel av börsvärdet försvann.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS