09 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Analytiker sågar förlagsfusion

administrator
administrator
Uppdaterad: 29 okt. 2012Publicerad: 29 okt. 2012

Tyska mediakoncernen Bertelsmann och brittiska Pearson slår ihop sina bokförlag Random House och Penguin, men analytiker ger affären tummen ner. ”Murdochs miljardbud hade varit bättre.”

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

elbilar
Börs & finans

Elbilarna blir fler i Europa – men skillnaderna är stora

09 feb. 2026
warsh
Börs & finans

"Trumps Fed-chef" har sågat banken – nu byter han fot

09 feb. 2026
Affärer

Svenskt bolag lägger ner i USA – flyttar produktionen trots tullrisk

09 feb. 2026
Handslag över bilder på flaggor.
Affärer

Så saboterar svenska arbetssättet globala samarbeten

09 feb. 2026
Makro

Saabs miljardspel i Kanada: Lockar med jobb och export

09 feb. 2026

Realtid.se får tag på Alex DeGroote som är aktieanalytiker på tyskägda aktiemäklarfirman West LB Panmure i London.

Han bevakar aktien i Pearson som alltså är ena parten i dagens offentliggjorda affär medan tyska Bertelsmann är privatägt.

Enligt DeGroote har Random House ett senast rapporterat rörelseresultat på 161 miljoner pund och Penguin 110 miljoner pund. Det blir alltså tillsammans cirka 270 miljoner pund per år.

Därutöver säger de sig kunna spara 60 miljoner pund per år på affären, vilket allt annat lika ökar det årliga resultatet med lika mycket till 330 miljoner pund per år.

En ytterligare komponent i kalkylen är att Pearson har en säljoption som ger rätt att om tre år sälja sin ägarandel på 47 procent av det kombinerade förlaget till Bertelsmann för 650 miljoner pund.

Det värderar alltså hela det kombinerade förlaget till cirka 1,4 miljarder pund.

Det verkar ganska billigt med ett årligt rörelseresultat på 330 miljoner pund?

– Ja, men den här typen av förlag har en krympande verksamhet, säger DeGroote.

ANNONS

Före affären svarade Penguin för cirka 10 procent av hela Pearson.

– Och Penguin har inte precis varit någon ”tillväxthistoria” inom Pearson, säger DeGroote.

Han ger rekommendationen ”behåll” för Pearson-aktien med riktkurs 13 pund. I skrivande stund (vid 12-tiden, måndag 29 oktober 2012) ligger aktien i 12,13 pund vilket är -0,7 procent jämfört med fredagens slutkurs.

– Men jag överväger att justera riktkursen. Som jag ser det är det här förlagssamgåendet en värdeförstörande affär.

De Groote pekar på att affären innebär att Pearson säljer iväg Penguin för bara 650 miljoner pund och att pengarna ej ens erhålls förrän om tre år.

Då hade det enligt honom varit mycket bättre att i dagsläget sälja Penguin till mediamogulen Rupert Murdoch för 1 miljard pund, vilket Murdoch erbjudit enligt uppgifter i helgens Sunday Times.

– Utgår man ifrån sunt förnuft ser det ut som att Pearson har tackat nej till en massa kontanter och istället valt att ingå en affär som inte skapar värde, säger DeGroote.

Han tillägger att uppgifterna i Sunday Times är obekräftade och att man därför inte vet om Murdoch verkligen bjudit 1 miljard pund.

ANNONS

– Men det är ju Murdoch själv som äger Sunday Times så de uppgifterna borde stämma.

DeGroote själv frågar sig varför Pearson med dessa förutsättningar valde att istället ingå affären med Bertelsmann.

– Jag har inget bra svar på det. Det kan vara så att om man har jobbat på en affär länge så fortsätter man med den, även om det i slutändan inte är det bästa alternativet.

DeGroote pekar på att kostnadsbesparingarna i och för sig är en värdehöjande aspekt, sett för sig. Och enligt honom kanske Pearsons resonemang även är att de hoppas på att verksamheten ska börja utvecklas bättre på några års sikt och göra en ”turn around”.

I Pearson ingår även Financial Times som enligt DeGroote är en mycket lönsam tidning.

Realtid.se får tag på Bertelsmanns talesperson Christian Steinhof.

– Vi är mycket entusiastiska, säger han om sammanslagningen av Bertelsmanns och Pearsons bokförlag.

Enligt Steinhof har Bertelsmann nyligen presenterat en ny strategi, och det här samgåendet är i linje med den eftersom den stärker kärnverksamheten och de sammanslagna verksamheterna kompletterar varandra geografiskt. Dessutom uppges bokförlagsverksamhet ha framtiden för sig eftersom det går att sälja böcker via internet.

ANNONS

Steinhof uppger att förhandlingarna om affären pågått i fem månader.

Han bekräftar att Pearson utrett flera möjligheter för Penguin men att de i slutändan valde att föra ihop den med Bertelsmanns Random House. Enligt vad Realtid.se erfar anser Pearson att samgåendet mellan Random House och Penguin var den bästa lösningen som Pearson kunde tänka sig.

Steinhof uppger att inga banker var involverade i affären som finansiella rådgivare, men däremot så anlitade Bertelsmann advokatbyråerna Davis Polk & Wardwell från New York samt Slaughter & May i London.

Bertelsmann är som nämnt privatägt. Det mesta av koncernen ägs av tre olika stiftelser. Den första stiftelsen (Bertelsmann-stiftelsen) är största aktieägare och bildades 1977. De två andra stiftelserna är mindre och grundades av familjemedlemmar. Familjen Bertelsmann själv äger 19 procent av Bertelsmann.

Random House och Penguin kallas för ”trade books”-förlag som alltså ger ut skönlitteratur och informativa böcker men inte utbildningsböcker. Enligt talespersonen har Random House genom åren haft 50 Nobelpristagare som författare.

Steinhof anser att både Random House och Penguin är växande bolag och att Random House exempelvis var förlag åt boken ”Fifty shades of grey” som såldes i 60 miljoner exemplar.

– Så man kan verkligen ha framgångar i den här branscen.

Som han ser det blir Random House och Penguin starkare kombinerat än var för sig, bland annat tack vare att de kompletterar varandra så bra geografiskt. Random House är starka i USA medan Penguin är starka i Storbritannien, medan båda finns i spansktalande länder.

ANNONS

– Vi anser att samgåendet är bra för författarna, vår position hos bokhandlarna och i slutändan för läsarna. Det här blir det första verkligt globala bokförlaget, och vi anser att det här stärker våra positioner för alla intressenter.

Enligt Steinhof blir det kombinerade förlagets intäkter 3 miljarder dollar per år.

Formellt sett väntas samgåendet mellan Random House och Penguin genomföras under 2013.

Bertelsmann får en ägarandel på 53 procent medan Pearson får 47 procent i det nya förlaget.

När ägarandelarna sattes utgicks ifrån respektive förlags utveckling de senaste 3-5 åren.

Det kombinerade förlaget väntas bli det största inom trade books-segmentet utanför exempelvis segmentet utbildning.

Inom trade books-segmentet finns det sex stora konkurrenter; Random House, Penguin, franska Hachette, Harper-Collins (ägt av Murdoch), McMillan (delvis tyskägt av Holzbring) samt Simon & Schuster.

Realtid.se har sökt Pearson för kommentarer.

ANNONS

Hela Pearson är värt kring 10 miljarder pund vid nuvarande börskurs kring 12 pund.

Långsiktigt har aktien haft en väldigt fin kursutveckling med en jämn och fin uppgång från 8 pund för fem år sedan (i slutet av 2007).

Efter en bottennivå på drygt 5 pund under den allmänna finanskrisen hösten 2008 har kursen på fyra år ökat till nuvarande kursnivå.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS