10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Altor öppnar för Carnegie-notering

Realtid.se
Uppdaterad: 25 juni 2012Publicerad: 25 juni 2012

Som ensam storägare i Carnegie funderar Altor på en börscomeback.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Nya hot från Trump
Börs & finans

Trumps varnar NATO-land: ”Kommer slukas levande”

10 feb. 2026
Makro

Trots alla utspel: USA fortfarande fast i Kinas grepp

10 feb. 2026
Erfarna fondförvaltaren Lars Söderfjäll berättar om sina fyra största aktie-bet just nu.
Makro

Efter starkt 2025: "Så här ser våra fyra största aktie-bet ut just nu"

10 feb. 2026
viscaria
Börs & finans

Gruv-vd:n sågar regeringen: "Ska fan inte vara enkelt"

09 feb. 2026
elbilar
Börs & finans

Elbilarna blir fler i Europa – men skillnaderna är stora

09 feb. 2026

Carnegies två storägare går skilda vägar någon gång de kommande veckorna. Då väntas Bures försäljning av Carnegie-innehavet godkännas formellt. Affären innebär att Altor ökar ägarandelen till 68 procent.

Att även köpa ut Creades/Öresunds kvarvarande ägarpost är inte aktuellt säger Altors partner Fredrik Strömholm i en intervju med Realtids Industrirapport:

– Om vi skulle satsa mer pengar på det här då skulle vi kanske hellre göra det i samband med att vi finansierar ett förvärv än att bara lösa ut alla andra.

Fredrik Strömholm sitter i Carnegies styrelse och är en av de huvudansvariga för private equity-fondens innehav i banken. Efter integrationen av HQ Bank som inleddes hösten 2010 ligger nu fokus på att skapa en tydligare intern uppdelning av Carnegies olika delar. Varje affärsområde får större självbestämmande men också ökat ansvar för den egna verksamhetens intäkter och lönsamhet.

Genom omstruktureringsarbetet och rekryteringen av Roburs Thomas Eriksson som ny vd är vad som kan kallas det ”Nya Carnegie” sjösatt.

– Carnegie har varit väldigt förknippat med aktiemäklari men Carnegie är mycket mer än så. Thomas har en erfarenhet både från private banking, långsiktigt sparande och nu senast ren kapitalförvaltning på Robur. Det är väldigt viktiga delar för Carnegie där vi också tror att vikten kommer öka snarare än minska i framtiden, säger Fredrik Strömholm till Industrirapport.

Som ensam storägare öppnar Altor för en kommande notering av Carnegie, inte minst för att erbjuda de anställda en likviditet i aktien. Personalen äger idag gemensamt 22 procent av banken. När en notering kan bli aktuellt är dock inte något som är bestämt.

– Jag skulle säga att det är lite för tidigt att svara på men inte före 2014 i varje fall. Vi arbetar för att alla våra portföljbolag kvalitetsmässigt ska kunna gå till börsen. Men där värdesätts tillväxt och ökande marknadsandelar och vi behöver ett tag till på oss för att visa vad vi kan göra med vår nya struktur, säger Fredrik Strömholm.

ANNONS

Läs hela intervjun i senaste numret av Industrirapport, klicka här för att köpa ditt eget exemplar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS