05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Akelius tillförs 2 miljarder

Realtid.se
Uppdaterad: 24 apr. 2015Publicerad: 24 apr. 2015

Fastighetsbolaget tar in kapitalet via senaste nyemissionen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Akelius genomförde en nyemission om över 6 miljoner preferensaktier till priset 33o kronor per aktie och tillför därmed 2 miljarder kronor i nytt kapital.

Den senaste emissionen gjordes med hjälp av rådgivarna Danska Bank och Swedbank samt advokatbyrån Gernandt & Danielsson.

Internationella investerare köpte 37 procent av aktierna och emissionen riktades till institutioner och bankernas private banking-enheter.

– Det är glädjande att så många vill investera i bostäder i storstäder. Vi kommer använda likviden till att skapa ett bättre boende för nuvarande och blivande hyresgäster, kommenterar vd Pål Ahlsén.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS