Realtid

15 banktoppars lönerace

Realtid.se
Uppdaterad: 15 juni 2011Publicerad: 15 juni 2011

9,7 miljoner dollar. Så mycket tjänar en genomsnittlig bankdirektör för en av de större bankerna.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det framgår av data som analysföretaget Equilar har framställt åt Financial Times. Enligt undersökningen steg banktopparnas löner med 36 procent under 2010.

Ett exempel på en person som har fått ett rejält lönelyft är Goldmans Sachs-chefen Lloyd Blankfein. Han fick hela 15 miljoner dollar i ersättning för förra året, vilket var 15 gånger mer än vad han tjänade året dessförinnan. Samtidigt minskade Goldman Sachs vinst med 37 procent till 8,4 miljarder dollar.

Här ska man ändå komma ihåg att Lloyd Blankfein tjänade 70 miljoner dollar 2007.

Undersökningen visar också att 14 av de 15 bankdirektörerna accepterade en bonus utbetald i kontanter alternativt aktier. Att jämföra med sex direktörer för 2009.

Men samtidigt pekar Financial Times på att de 15 banker som ingår i granskningen endast har ökat sina intäkter med i genomsnitt 2,9 procent. Och exempelvis Bank of America, med vd Brian Moynihan i spetsen, gjorde en förlust på 2,2 miljarder dollar förra året. Visserligen fick han ingen ökad ersättning, men den minskade inte heller trots raset. Han fick betalt drygt 1,2 miljoner dollar det året.

Parallellt lyckades några av de finansiella institutioner som drabbades allra hårdast av finanskrisen som Morgan Stanley och franska Société Générale öka sina intäkter dramatiskt under 2010. Men Morgan Stanleys chef James P. Gorman fick ingen ökning, utan låg kvar på nära 15 miljoner dollar. Société Générales chef Frédéric Oudéa fick dock mer än en 50-procentig ökning i sitt lönekuvert då den gick från cirka 1,5 miljoner dollar 2009 till 2,3 miljoner dollar året efter. Totalt sett rapporterade 8 av de 15 finansiella institutionerna vinst.

Enligt Financial Times är tillsynsmyndigheterna övertygade om att bankernas tillit till bonussystem uppmuntrade till ökat risktagande och kortsiktigt beslutsfattande. Man har också krävt att bankerna ska göra en översyn av sina ersättningsssystem för att kunna anpassa sig bättre till långsiktiga prestationer.

Bankerna har svarat genom att mixa sina ersättningssystem snarare än att reducera den totala ersättningsnivån. En effekt är att bonusutbetalningen fördelar sig över flera år och har en större andel som betalas i aktier i stället för kontanter.

ANNONS

Equilars analys visar att värdet på ersättningar via aktier och optioner översteg kontanta ersättningar med två tredjedelar under förra året hos de bankgrupper som ingick i studien. Merparten av bankerna har också ökat sina fasta ersättningar.

Ett exempel är att Goldman Sachs. Under januari månad, meddelade banken man ska mer än tredubbla Lloyd Blankfeins fasta lön till två miljoner dollar. Även chefen för Credit Suisse, Brady Dougan, och Deutsche Banks chef, Joses Ackerman, fick kraftigt ökade fasta ersättningar under 2010.

Enligt FT bygger Equilars sammanställning på publika rapporter och material som har skickats ut till aktieägarna.

Men undersökningen omfattade exempelvis inte banker som schweiziska UBS och spanska Santander, vilket beror på att dessa inte har lämnat ut information om ersättningar till sina toppchefer.

I undersökningen ingår heller inte Citigroups vd Vikram Pandit, vars bank man tvingades lösa ut med 45 miljarder dollar under finanskrisen. Under 2009 lovade han tillsynsmyndigheterna att han skulle gå med på en län på en dollar. Men efter detta har Citigroup ökat hans lön med 1,76 miljoner dollar och banken gjorde en nettovinst på 10,6 miljarder dollar under 2010. Redan nästa år berräknas han komma med i rankingen igen, enligt Financial Times.

Equilar räknar inte med realiserade vinster från ersättningsprogram som trätt i kraft innan 2010.

Trots den snabba löneökningen för toppcheferna konstaterar FT att gapet mellan en genomsnittlig bankanställd och toppchefen har minskat i förhållande till hur det såg ut innan finanskrisen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

sju
Spela klippet
Realtid TV

Sju bolag äger en tredjedel av svenskarnas kapital

07 dec. 2025
han
Spela klippet
Realtid TV

Han vill stoppa pajkastningen – med svensk teknik

06 dec. 2025
ANNONS
ANNONS