Realtid

Trumps tullhot skakar Assa Abloy: "Väldigt USA-känsligt"

trumps
Assa Abloys vd Nico Delvaux betonar att låsjätten är väl positionerat – även i svårare tider. (Foto: Samuel Steén/TT)
Simon Kronö
Simon Kronö
Uppdaterad: 17 mars 2025Publicerad: 17 mars 2025

Handelsspänningarna mellan USA och omvärlden har fått DNB att sänka sin rekommendation för Assa Abloy: ”Ingen vill trycka på knappen.”

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Låsjätten, som har stor exponering mot den amerikanska marknaden, drabbas nu av ökad osäkerhet till följd av president Donald Trumps kontroversiella tullpolitik, rapporterar Dagens Industri.

Under 2024 kom hela 54 procent av Assa Abloys (börskurs Assa Abloy) omsättning från Nordamerika, jämfört med 31 procent från Europa.

Missa inte: Trumps handelskrig kan stärka Europa – på sikt. Realtid

Tidigare har företagets starka närvaro i USA setts som en tillgång, men nu har vinden vänt efter den senaste tidens dramatiska händelser på världsmarknaden.

Svagast utveckling

Under månaden har Assa Abloys aktie sjunkit med nära 6 procent i mars, vilket är den svagaste utvecklingen bland alla verkstadsbolag på OMXS30-listan, skriver DI.

”Det blir väldigt USA-känsligt givet att Assa Abloy har så pass hög exponering där. Speciellt efter förvärvet av HHI. Det är helt klart en av faktorerna som väger in i den här nedgraderingen”, säger DNB:s analytiker Mattias Holmberg.

Aktien att köpa när Trump skakar världsordningen

Världsordningen skakar. Då finns det en svensk försvarsaktie som rusat med 30 procent på en vecka. Och aktien fortsätter stiga.

ANNONS

Ålandsbankens aktiechef Lars Söderfjell beskriver situationen på den amerikanska marknaden i dramatiska termer:

”Det jag hör från nordiska storbolag är att det inte är mycket aktivitet i Nordamerika alls just nu. Ingen vill trycka på knappen för investeringar. Det är bara de absolut nödvändigaste projekten som man fattar beslut om just nu”, säger han till Dagens Industri.

ANNONS

Senaste nytt

relevance
Spela klippet
Affärer

Fri journalistik ger starka resultat för Relevance Communication

14 feb. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance Communication: Starkare journalistik tillsammans

23 dec. 2024
Spela klippet
Fastigheter

Fortfarande mest populära bostadstypen bland svenskarna

27 nov. 2024

”Framgångsrikt år”

Trots oron på marknaden presenterar Assa Abloy ett rekordstarkt resultat i sin årsredovisning för 2024. Omsättningen ökade med 7 procent till drygt 150 miljarder kronor och rörelsemarginalen steg till rekordhöga 16,2 procent.

Bolagets vd och koncernchef Nico Delvaux lyfter fram låsjättens robusta affärsmodell och betonar att Assa Abloy är väl positionerat – även i svårare tider.

Missa inte: Börsexperten: Nära botten nu – det är köpläge i USA. Realtid

”Vi kan se tillbaka på ett framgångsrikt år där Assa Abloy uppnådde flera milstolpar. Trots utmanande marknadsförhållanden gjorde vi en rekordhög vinst med en rörelsemarginal i linje med vårt finansiella mål”, säger han i företagets årsredovisning för 2024.

Assa Abloys delårsrapport för första kvartalet väntas den 23 april och blir nästa test på hur låsjätten klarar av den ökande osäkerheten i USA.

ANNONS

Pensionsfonden svartlistar Tesla: ”Tålamodet är slut”

Akademikerpension svartlistar Elon Musks elbilsjätte Tesla, och säljer alla återstående aktier. Tålamodet har tagit slut av tre anledningar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS