Realtid

Coops djupa kris – förlusterna hopar sig

coop
Med några få undantag går de flesta Coop-regioner med förlust, och allra värst är det i Coop Syd. (Foto: Janerik Henriksson/TT)
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 30 juni 2025Publicerad: 30 juni 2025

Har Coop det som krävs för att ta sig ur det prekära läget? Frågan ställs av branschexperter efter att koncernen återigen uppvisat miljardförlust.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Coop har länge dragit med ekonomiska problem.

Nu står matvarukedjan inför sin djupaste kris på decennier.

Missa inte: Miljardförluster och ledningsavhopp – vad händer med Coop? Realtid

Koncernens samlade rörelseförlust mer än fördubblades under 2024 och uppgick till totalt 2,7 miljarder kronor, enligt uträkningar från Dagligvarunytt.

Hård konkurrens

Det bygger i sin tur på redan höga förlustnivåer under 2022 och 2023.

Bakom den negativa utvecklingen ligger en kombination av interna utmaningar och ett stenhårt konkurrenstryck från aktörer som Willys, Lidl och Ica Maxi.

Coop har bland annat öppnat obemannade butiker för att försöka locka kunder på nya platser. (Foto: Pontus Lundahl/TT)
ANNONS

Coops satsning på lågpriskedjan Xtra har inte gett önskat resultat. Av de 150 butiker som man planerade att öppna har endast 62 slagit upp portarna på över tre år.

Samtidigt har det nya automatiserade lagret i Eskilstuna dragits med inkörningsproblem och stora kostnader, enligt Dagens Nyheter.

Missa inte: Coops vd: Vi har inte höjt priserna mer än nödvändigt. Realtid

ANNONS

Senaste nytt

magisk
Spela klippet
Realtid Partner

Magisk sommarkväll med Jöback – nu hemma i din soffa

14 juli 2025
relevance
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance spränger tillväxtmålen – trots tuff mediemarknad

30 maj 2025

Sämre försäljning

Coop fortsätter också att förlora marknadsandelar. Försäljningen ökade endast med 2,2 procent under 2024, betydligt sämre än marknadens genomsnitt på 4,1 procent.

Enligt en undersökning från Yougov har Coop en kundlojalitet som ligger långt under konkurrenternas.

”Coop befinner sig i kris. Utvecklingen har varit klart sämre än index och en samlad rörelseförlust på 2,7 miljarder kronor för föreningarna understryker hur illa det är”, säger branschexperten Thomas Ohlén på Dagligvarunytt.

Slår ihop kassarna – ny Coopjätte bildas

Meta Persdotter blir vd i det nya bolaget.

ANNONS

”Saknas krisinsikt”

Samtidigt menar han att situationen inte tas på allvar i ledningen.

”Jag får intrycket att krisinsikten saknas. Tunga namn inom Coop har i början av 2025 nästan viftat undan svag försäljning och stora förluster. Sådant skulle aldrig fungera i publika bolag med tydliga och stringenta ägare”, säger han.

KF, Kooperativa Förbundet, som ägs av 26 konsumentföreningar och driver drygt 800 Coop-butiker, har haft stora svårigheter att vända utvecklingen.

Missa inte: Här är Sveriges billigaste – och dyraste – matbutikskedjor. Dagens PS

Coop Syd mest utsatt

Trots flera kapitaltillskott och försäljningar av tillgångar har det egna kapitalet minskat från 5,5 till 4,2 miljarder kronor på ett år.

Coop Syd, med cirka 90 butiker i Skåne och Blekinge, är i det mest akuta läget. Föreningen har förlorat sammanlagt en miljard kronor sedan 2020 och är i behov av akut finansiering för att undvika insolvens.

ANNONS

Det finns inte heller någon vd som försvann vid årsskiftet. Ordföranden Henrik Carlsson tror dock på en vändning.

”Det är ett allvarligt läge, men jag är säker på att vi kommer att få till detta på ett väldigt bra sätt tillsammans här”, säger han till DN.

Krisen fortsätter – Coop sparkar ytterligare 160

Krisen fortsätter för Coop.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS