Europeiska leveranser av tidningspapper sjönk 2,9 procent i februari – Eurograph

De totala leveranserna av tidningspapper från europeiska tillverkare sjönk med 2,9 procent i februari, räknat i årstakt. Det framgår av statistik från Eurograph.

För SC-papper (Super-Calendered, journalpapper) föll de totala leveranserna med 11,7 procent.

För CMR-papper (LWC och MWC, magasinpapper) sjönk de totala leveranserna med 15 procent jämfört med samma månad året innan.

För UM-papper (Uncoated Mechanical) var de totala leveranserna ned 10,1 procent.

Bland de svenska bolagen har Holmen störst exponering mot den europeiska tidningsmarknaden. UPM-Kymmene och Stora Enso tillhör de största tillverkarna i Europa.

Leveranser i Europa, EurographNewsprintSCCMRUM
Februari 2022-2,9%-11,7%-15,0%-10,1%
Januari 20220,9%4,7%-12,7%-2,9%
December 2021-5,5%-6,9%9,7%-6,2%
November 2021-0,3%-8,3%3,1%-6,6%
Oktober 2021-6,4%-12,5%-7,6%-11,2%
September 20210,9%-2,4%3,0%2,0%
Augusti 20216,2%7,7%20,8%8,6%
Juli 20216,7%8,6%10,4%5,8%
Juni 202111,5%28,1%43,2%26,9%
Maj 20218,5%17,0%25,6%13,5%
April 20211,2%21,4%10,3%16,9%
Mars 2021-12,4%2,0%-12,1%0,6%
Februari 2021-20,2%-15,8%-15,3%2,5%
Januari 2021-23,2%-26,9%-25,2%-20,2%
December 2020-15,5%-8,2%-19,2%-2,2%
November 2020-21,5%-14,7%-22,1%-5,9%
Oktober 2020-21,6%-16,5%-24,0%-5,0%
September 2020-14,8%-12,1%-23,4%-2,6%
Augusti 2020-25,0%-21,3%-32,2%-13,4%
Juli 2020-23,7%-23,4%-38,5%-16,6%
Juni 2020-19,4%-21,1%-39,3%-10,3%
Maj 2020-27,6%-31,3%-41,1%-20,8%
April 2020-25,5%-35,9%-35,1%-14,4%
Mars 2020-1,1%-14,1%-14,6%-3,8%
Februari 2020-4,7%-6,0%-17,5%0,2%
Januari 2020-9,0%-7,3%-7,1%2,1%
December 2019-7,5%-10,3%-14,9%-7,3%
November 2019-8,0%-10,1%-14,8%-11,0%
Oktober 2019-2,9%-7,8%-9,3%-6,4%
September 2019-5,0%-5,5%-7,2%-8,6%
Augusti 2019-6,5%-10,2%-14,6%-13,6%
Juli 2019-5,9%0,1%-4,2%-5,5%
Juni 2019-6,9%-22,2%-17,4%-19,8%
Maj 2019-5,9%-7,0%-4,1%-8,3%
April 2019-3,2%-2,5%-3,1%-14,0%
Mars 2019-8,7%-7,6%-8,9%-14,8%
Februari 2019-5,4%-7,9%-7,5%-13,3%
Januari 20191,1%-1,6%-8,4%-11,3%
December 2018-0,9%-3,9%-7,8%-8,6%
November 2018-6,1%-4,1%-4,6%-9,2%
Oktober 2018-6,3%2,5%-4,6%-4,1%
September 2018-11,2%-6,3%-6,8%-14,4%
Augusti 2018-9,6%-5,4%-1,6%-5,0%
Juli 2018-9,9%-4,9%-2,7%5,1%
Juni 2018-9,1%-3,3%7,8%-0,3%
Maj 2018-15,0%-11,4%0,7%-1,9%
April 2018-7,0%-1,2%6,8%7,3%
Mars 2018-12,7%-14,1%-3,3%-1,3%
Februari 2018-9,0%-5,2%2,6%9,9%
Januari 2018-3,8%-10,4%6,7%14,8%
December 2017-7,0%-12,4%4,9%-2,7%
November 2017-1,1%-4,1%0,1%7,6%
Oktober 2017-1,5%-6,8%6,1%3,1%
September 2017-5,5%-11,1%-4,6%4,2%
Augusti 2017-1,0%-0,8%-0,62,3%
Juli 2017-3,3%0,9%5,0%5,8%
Juni 2017-1,7%-2,2%1,7%0,6%
Maj 2017-1,9%6,5%5,7%4,9%
April 2017-7,8%-5,8%-9,2%-8,3%
Mars 2017-5,3%+7,4%+1,2%+11,3%
Februari 2017-6,6%-2,4%-11,7%-5,2%
Januari 2017-0,3%10,5%1,5%3,9%
December 2016-5,9%1,2%-12,5%1,8%
November 2016-3,5%4,0%-4,2%-4,8%
Oktober 2016-7,6%2,2%-12,9%-2,7%
September 2016-4,2%6,3%-8,1%-4,2%
Augusti 20165,3%9,7%-0,8%1,4%
Juli 2016-5,6%-7,5%-15,7%-11,8%

Lars Johansson
lars.johansson@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire

Annons