DAX-terminen stiger 0,9 procent inför öppningen

Inför den europeiska börsöppningen stiger Euro Stoxx 50-terminen med 0,93 procent, medan FTSE 100-terminen ökar med 0,44 procent och DAX-terminen stiger med 0,90 procent.

Den amerikanska S&P 500-terminen ökar med 0,48 procent.

KursDiff i dag
Euro Stoxx 50 termin3 694,000,93%
FTSE 100 termin7 460,000,44%
DAX termin14 059,000,90%
CAC 40 termin6 376,500,64%
S&P 500 termin4 024,000,48%
Nasdaq 100 termin12 333,250,72%
Sweden 10 Y1,77%0,01
Tyskland 10 Y0,99%0,05
USA 10 Y2,91%0,03
UK 10 Y1,73%0,00
Italien 10 Y2,90%0,06
Frankrike 10 Y1,50%0,06
Spanien 10 Y2,00%0,00
EUR/USD1,04610,0025
USD/JPY129,30000,1950
USD/SEK9,9937-0,0666
EUR/SEK10,4527-0,0421
GBP/SEK12,3767-0,0196
Brent, USD/fat114,06-0,16%
WTI, USD/fat111,69-0,12%
Guld spot, USD/oz1 826,200,67%
Siler spot, USD/oz21,660,51%
Källa: Factset

Irma Santic
Nyhetsbyrån Finwire

Annons