Realtid

Natoledarnas mål: Hålla Trump lugn under mötet

trump
Donald Trump var rejält frustrerad på Israel och Iran under tisdagsförmiddagen, bara timmar innan han åkte till Nato-mötet i Haag. (Foto: Evan Vucci/AP/TT)
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 24 juni 2025Publicerad: 24 juni 2025

Donald Trumps relation till Nato har varit konfliktfylld. Nu inleds toppmötet som har förberetts minutiöst för att undvika kontroverser.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

När Donald Trump vaknade på tisdagsmorgonen var han inte på bra humör.

Vapenvilan mellan Israel och Iran hängde på en skör tråd, och Trump svor i live-tv när han uttryckte sin frustration.

Missa inte: ”Symbolisk attack” – därför steg börsen efter missilerna. Realtid

Bara timmar senare flög han till Nato-mötet i Haag, där alliansens regeringschefer samlas för ett toppmöte. Målet: att hålla Trump så lugn som möjligt och undvika kontroverser, skriver Politico.

Ska satsa mer på försvaret

Trump har haft en volatil relation till alliansen, och han har inte deltagit på ett Nato-möte sedan 2019. Källor som Politico talar med menar att det är svårt att veta vad Trump vill åt i det här läget.

Han har redan fått som han vill på vissa plan. Nato-länderna har kommit överens om ett nytt mål för försvarsutgifter, något som Trump länge har argumenterat för.

Även Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) var på plats i Haag i egenskap av ledare för ett Natoland. (Foto: Pontus Lundahl/TT)
ANNONS

Nu har länderna gått med på att spendera minst fem procent av BNP på försvaret senast 2035. Av detta ska 3,5 procent gå till traditionella militära resurser och 1,5 procent till kompletterande investeringar som cybersäkerhet och logistik.

Spanien rapporteras ha fått ett undantag från målet, vilket är det enda större avvikelsen från annars noggrant förberedda förhandlingar.

Missa inte: Därför påverkar USA:s attack mot Iran din plånbok. Realtid

ANNONS

Senaste nytt

relevance
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance spränger tillväxtmålen – trots tuff mediemarknad

30 maj 2025
relevance
Spela klippet
Affärer

Fri journalistik ger starka resultat för Relevance Communication

14 feb. 2025

”Inte Natos krig”

Samtidigt la den senaste eskaleringen i Mellanöstern, där USA och Israel genomfört attacker mot iranska kärnanläggningar, en tung skugga över evenemanget.

Iran-konflikten fanns inte med på den officiella agendan eftersom den formellt sett inte har med Nato att göra.

”Nato är en försvarsallians, och USA har inte blivit attackerat. Dessutom har USA inget folkrättsligt mandat från FN att ge sig in i konflikten. Det är alltså inte Natos krig”, skriver Ewa Stenberg i Dagens Nyheter.

Trump tackar Iran efter attacken mot USA:s bas i Qatar

I helgen föll amerikanska bomber över Iran.

ANNONS

Ända dominerade frågan i kulisserna inför toppmötet, och många ledare ansåg det nödvändigt att ta upp situationen med Trump.

Kan ses som en framgång

Trumps frustration över Israel och Iran kan ses i ljuset av att ett fredsavtal skulle kunna sätta honom i god dager. De flesta av hans väljare vill inte att USA ska dras in i ett nytt krig i Mellanöstern.

Även om USA bombade vissa av Irans kärnenergianläggningar var alltså det tillfälliga eldupphöret en seger för presidenten.

”Många väljare har röstat på Trump för att USA inte ska dras in i krig. Om det är så att krigshandlingarna upphör så är många väljare glada och ser det som en framgång”, säger Dag Blanck, professor i nordamerikastudier vid Uppsala Universitet, till EFN.

Missa inte: Nato-chefen: Sluta oroa er – USA är med oss. Dagens PS

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS