Den 109-åriga motorjakten Lilian II, beskriven som en av världens mest välbevarade fritidsbåtar, är på väg tillbaka till Sverige efter hundra år i utländsk ägo. Båten representerar ett levande kulturarv som nu övertas av Motor Yacht Society.
Världsunika lyxyachten återvänder till Sverige – efter 100 år

Mest läst i kategorin
Efter mer än ett sekel utomlands gör Lilian II nu sin hemresa till Sverige.
Den 109-åriga motoryachten, ritad av Sveriges främsta båtkonstruktör och byggd på ett varv med rötter från 1700-talet, beskrivs som världsunik i sitt originalskick.
Missa inte: Så tjänar matindustrin på våra stenåldershjärnor. Realtid TV
Världens äldsta i sitt slag
Lilian II tillhör kategorin större fritidsbåtar, så kallade lustyachter, vilket redan från början gör henne speciell. Men det som verkligen utmärker henne är kombinationen av ålder, konstruktion och bevarandegrad.
”Det är så pass ovanligt att hon är den enda äldsta i det skicket. Det är världsunikt”, säger Motor Yacht Societys ordförande Gunnar Haglund till Realtid TV.
Organisationen har genomfört omfattande efterforskningar för att kartlägga liknande båtar globalt. Resultatet bekräftar Lilian II:s enastående position.

Senaste nytt
Pionjär inom dieselteknik
Båten byggdes på beställning av en förmögen bankir som enligt Haglund letade efter ”det bästa konstruktören, det bästa varvet, de bästa motorerna”.
Det som gjorde Lilian II till en pionjär var att hon blev den första lustyacht som utrustades med dieselmotorer, en radikal teknisk innovation för sin tid.
”Tidigare hade det varit ångmaskiner, så det var väldigt moderna grejer på den tiden”, förklarar Haglund.

Mission possible: Stjärnans nya superyacht
Ryktet har länge cirkulerat, men nu bekräftas det som många spekulerat i.
Avgörande för bevarandet
Hemligheterna bakom det exceptionella bevarandetillståndet ligger i ägarskapet genom åren.
Enligt Haglund har de successiva ägarna haft både ekonomiska resurser och respekt för båtens kulturhistoriska värde.
”I och med att ägarna förstått har de haft respekt för det och inte gjort några förändringar”, beskriver han.
Läs även: M/Y Savarona är Erdogans pampiga representationsyacht. News55
Ägarna har kunnat investera i professionell skötsel både till sjöss och vid kaj, vilket varit avgörande för att bevara originalskicket genom decennierna.
Design in i minsta detalj
Det som fortsätter att överraska experter är den genomtänkta designen och det välbevarade hantverket.
”Allt är original. Allting är designat in i minsta detalj” konstaterar Haglund.

Pardo GT75 – flytande italiensk designad lyxvilla
Ett stort steg in i superyacht-segmentet
Att sätta ett ekonomiskt värde på Lilian II är enligt honom omöjligt. Istället lyfter han fram andra värdedimensioner.
”Det kulturhistoriska värdet är enormt”, säger han och tillägger.
Ny framtid inom ideell sektor
Motor Yacht Society, som nu övertar Lilian II, är en ideell förening med 620 registrerade båtar där medelåldern ligger på 85 år.
För organisationen blir Lilian II den näst största båten i flottan.
”Nuvarande ägare har varit medlemmar i 40 år. Vi har haft en relation under lång tid och de har också lärt sig vad MYS står för och hur vi hanterar den här typen av båtar”, förklarar Haglund.
Läs även: Insidan av ”Solemates” – så lever de superrika till havs. Dagens PS
Hemresa genom svenska hamnar
Lilian II:s återkomst till Sverige kommer att ske etappvis. Först en mellanlandning i Karlskrona, sedan Västervik för övervintring där ägarbytet formaliseras.
Nästa år fortsätter resan till Stockholm.
För Motor Yacht Society representerar övertagandet både en ära och ett ansvar.
”Vi är jättestolta att få chansen att hantera henne”, avslutar Haglund.
Mer från Realtid TV:
Flygskam bromsar Sverige – men Norwegian siktar på rekord. Realtid TV
Kvinnors bolag värderas lägre – hennes fond ska ändra på det. Realtid TV
Dubbel smäll för svenskar när dollarn viker. Realtid TV
ANNONS

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.