Realtid

Mall of Scandinavia-striden över – Peab får en miljard

peab
Peab-vd:n Jesper Göransson välkomnade förlikningen som ger företaget rätt till en miljard. (Foto: Adam Ihse/TT)
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 24 juni 2025Publicerad: 24 juni 2025

Den långdragna konflikten om Mall of Scandinavia-bygget är slutligen över. Unibail-Rodamco-Westfield går med på att betala Peab en miljard kronor.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

juridiken
Spela klippet
Realtid TV

"Ett ganska fejk internet" – därför måste juridiken tänka om

14 juli 2025

Ända sedan byggandet av Mall of Scandinavia har byggentreprenören Peab (börskurs Peab) och fastighetsbolaget Rodamco Projekt AB varit i en tvist med varandra.

Nu är den fleråriga tvisten till slut över.

Missa inte: Dubbelsmäll för Balder i köpcentrum. Realtid

Peab har nått en uppgörelse med moderbolaget Unibail-Rodamco-Westfield (URW) som innebär att URW ska betala en miljard kronor, enligt ett pressmeddelande.

Lång rättsprocess

Överenskommelsen innebär att samtliga pågående rättsprocesser mellan parterna återkallas och att inga ytterligare krav, inklusive garantiansvar, kvarstår.

Förlikningen avslutar därmed slutgiltigt alla mellanhavanden relaterade till projektet.

Tvisten har pågått ända sedan Mall of Scandinavia byggdes. Köpcentrumet invigdes 2015. (Foto: Magnus Lejhall/TT)
ANNONS

Bakgrunden till tvisten är en skiljedom från juni 2023 där Peab tillerkändes ersättning för omfattande ändringar i projektet under byggtiden.

Skiljenämnden fann då att Peab hade rätt till cirka en miljard kronor för entreprenadkostnader samt ytterligare 390 miljoner kronor i dröjsmålsräntor.

Missa inte: Stort intresse för Peabs nya gröna obligationer. Realtid

ANNONS

Senaste nytt

magisk
Spela klippet
Realtid Partner

Magisk sommarkväll med Jöback – nu hemma i din soffa

14 juli 2025
relevance
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance spränger tillväxtmålen – trots tuff mediemarknad

30 maj 2025

Förlikning kunde nås

URW överklagade domen, men Svea hovrätt fastställde i maj 2025 huvuddelen av Peabs krav.

Däremot upphävdes skiljedomens delar som rörde lokalviten och rättegångskostnader, vilket föranledde nya planerade rättsprocesser från båda parter.

När URW inte betalade enligt domslutet inledde Peab ett konkursförfarande mot projektbolaget Rodamco Projekt AB.

Kort därefter aviserade URW nya skiljeförfaranden, samtidigt som Peab förberedde en egen rättsprocess. Dessa planer skrotades när parterna den 22 juni 2025 enades om en förlikning.

ANNONS

Klassiska fastigheter i miljardaffär

Nu har Erik Selin fått upp ångan.

Får en miljard

”Vi fick den ersättning för entreprenaden som vi haft rätt till enligt avtal och rättsliga utslag. För att slutligen kunna avsluta relationen mellan parterna en gång för alla valde vi att sluta detta förlikningsavtal och vi får en miljard kronor inbetalt på kontot”, säger Jesper Göransson, vd och koncernchef Peab.

Ekonomiskt innebär uppgörelsen att Peabs likviditet under tredje kvartalet 2025 ökar en miljard medan finansnettot under andra kvartalet belastas med cirka 600 miljoner kronor. Nettoskulden påverkas inte.

Uppgörelsen Peab ger det kapitaltillskott som motsvarar den entreprenadersättning som domstolen tidigare slagit fast, medan bolaget avstår krav på dröjsmålsräntor.

Missa inte: Byggkrisen: Lägger ner hela husfabriken. Dagens PS

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS