Thinking Machines fick två miljarder dollar i finansiering och värderades till tolv miljarder. När ex-OpenAI-chefen Mira Muratis startup äntligen lanserade sin första produkt möttes den av applåder – och huvudskakningar.
Två miljarder dollar – men första produkten väcker frågor


Mest läst i kategorin
Bakom företaget står några av AI-världens tyngsta namn: Mira Murati, tidigare teknikchef på OpenAI, tillsammans med medgrundare John Schulman och ett team av stjärnforskare som lämnat OpenAI, Google och Meta.
Thinking Machines tog i somras in två miljarder dollar till en värdering på tolv miljarder.
Investerarna som leddes av Andreessen Horowitz inkluderar tungviktare som Nvidia, AMD och Cisco. Murati själv har bevarat kontrollen genom att emittera röstsvaga aktier – en läxa från turbulensen på OpenAI där hon kort satt som tillförordnad vd när Sam Altman avsattes under en kort vecka 2023.
Produkten som släpptes förra veckan heter Tinker – men när dörren äntligen öppnades började frågorna dugga tätt, skriver EFN.
Murati: ”Banbrytande”
Tinker automatiserar finjustering av AI-modeller. Forskare och utvecklare kan via ett API anpassa öppna modeller som Metas Llama till specialiserade uppgifter utan att själva behöva hantera GPU-kluster och komplex infrastruktur.
”Vi gör det som annars är en frontlinjekapacitet tillgängligt för alla och det är helt banbrytande”, säger Murati till Wired.
Flera beta-testare är imponerade. Redwood Researchs vd Buck Shlegeris menar att Tinker ”gör det mycket enklare för forskare att träna AI-modeller på egna data”, enligt EFN.
Robert Nishihara från Anyscale kallar det ”ett fantastiskt API” som många kommer vilja använda, skriver Wired.
Tekniken från 2022 väcker skepsis
Tekniken bakom Tinker – så kallad LoRA – är dock långt ifrån revolutionerande. Metoden dokumenterades redan 2022 och används sedan dess av AI-utvecklare världen över.
”Det här företaget värderades nyligen till tolv miljarder dollar. Och ni menar att det inte finns en AI-bubbla?” skriver en utvecklare på ett forum, enligt EFN.
Forbes Lance Eliot formulerar kritiken ännu mer rättframt: ”LoRA är gammalt vin i nya flaskor.”
Han går så långt som att jämföra Muratis lansering med en storbudget-filmstudio som släpper en nishcad konstfilm när världen väntat sig en blockbuster.
Frågan alla nu ställer sig: Vad kommer härnäst från Thinking Machines?
ANNONS

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.











