Med rekordbilliga AI-projekt har kinesiska Deepseek lyckats skaka om marknaden, locka tiotusentals användare och orsaka miljardförluster på den amerikanska börsen. Nu släpper företaget ännu en AI-utmanare.
Deepseek släpper ännu en AI – dagen efter börsslakten


Mest läst i kategorin
Det blev en stor snackis i förra veckan när det lilla kinesiska företaget Deepseek släppte sin kraftfulla AI-modell R1 med potentialen att på allvar utmana de amerikanska giganterna Open AI och Google.
Enligt Deepseek tog det dessutom bara två månader och sex miljoner dollar att utveckla R1 – vilket är en bråkdel av de resurser som de amerikanska AI-bolagen har tillgång till.
Missa inte: Ek säkrar miljarder – vill förändra vården med AI. Realtid
Nu har Deepseek släppt nästa bomb. En bildgenerator med namnet Janus-Pro-7B som enligt plattformen GitHub ska prestera bättre än både Open AI:s DALL-E och Stability AI:s Stable Diffusion.
Modellen är en uppdatering av den tidigare versionen Janus och kan både skapa bilder och analysera visuellt innehåll, rapporterar Gizmondo.
”Katastrof för riskkapitalbolagen”
Deepseek är baserat i Hangzhou i Kina och leds av entreprenören Lian Wenfeng, som bildade bolaget så sent som 2023 enligt flera medier som exempelvis Indian Express.
Släppet av de nya AI-modellerna har skapat stora rubriker världen över.

”Jag tror att det var en kombination av flera saker som kanske oväntat lyckades. Först att Deepseek tränade modellen till mycket lägre kostnader och samtidigt lyckades bli den mest nedladdade gratisappen i USA, trots sanktioner från USA. Att de faktiskt lyckades hela vägen inklusive lansering and användning”, säger Emma Ridderstad, grundare och vd på Warpin Reality, till Dagens PS.
Den amerikanska aktiemarknaden har också reagerat kraftigt.
Läs även: Sverige långt efter Kina med AI: ”Måste springa snabbare”. Realtid
Förlorade miljarder
Bland annat rasade Nvidia på börsen. Chipjätten upplevde ett rekordras om 17 procent – och 560 miljarder dollar i börsvärde raderades ut.
Det är det största börsraset för ett bolag på en enskild dag i New York-börsens historia, skriver Placera.
Läs även: AI-chattboten överträffade läkare – ställde bättre diagnoser. News55
Även andra techjättar gjorde sällskap i fallet. Broadcom föll 17,4 procent, AMD 6,4 procent, Microsoft 2,1 procent och Palantir 4,4 procent. Deepseek betraktas nu som en symbol för att USA:s dominans inom AI utmanas.
”Amerika vill alltid vara bäst”
Med miljardprojekt som det nyligen presenterade Stargate, ett initiativ för att bygga AI-infrastruktur, försöker USA stärka sin position.
Ändå verkar Deepseek med sina begränsade resurser sätta standarden för vad som är möjligt. Analytiker menar att den här typen av innovationer kan leda till att USA satsar ännu mer på AI-teknik.
”Amerika vill alltid vara bäst”, skriver en kommentator. Det återstår att se om Deepseek kan fortsätta skaka om marknaden, kommenterar Gizmondo.
Missa inte: ”AI är en konkurrensfråga – svenska företag kan inte vänta”. Realtid

Journalist med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader.

Journalist med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader.