Realtid

Wozniacki frontar Oriflame

Realtid.se
Uppdaterad: 24 okt. 2011Publicerad: 24 okt. 2011

Tennisproffset Caroline Wozniacki blir välgörenhetsambassadör.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Expertens råd: Minska din USA-exponering rejält

17 dec. 2025

Oriflames välgörenhetsuppdrag går ut på att utbildning förändrar barns förutsättningar.

”För varje år av utbildning ökar lönen i genomsnitt med 10 procent, och utbildade mödrar utbildar i större utsträckning sina barn vilket hjälper barn att bryta onda cirkel av fattigdom”, skriver företaget i en pressrelease.

Caroline Wozniacki stödjer nu Oriflames välgörenhetsuppdrag genom att delta under utvalda informations- och insamlingsaktiviteter samt via besök av Oriflames lokala välgörenhetspartners. Hon kommer även att marknadsföra ett armband som säljs till förmån för välgörenhet.

– Caroline personifierar vad vår välgörenhet står för. Hon har som ung kvinna förvaltat sina möjligheter och uppfyllt sina drömmar. Hon är inspirationskälla för många, säger Magnus Brännström som är vd och koncernchef på Oriflame i en kommentar.

Samarbetet började i Turkiet när Wozniacki besökte Educational Volunteer Foundation i Istanbul och höll en tennislektion för barnen där.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS