31 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Wolfowitz får tummen upp i EU

administrator
administrator
Uppdaterad: 30 mars 2005Publicerad: 30 mars 2005

Inte helt oväntat godkände Bryssel nomineringen av den omdiskuterade amerikanske biträdande försvarsministern Paul Wolfowitz till ordförande för Världsbanken.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Wolfowitz har utpekats som hjärnan bakom den USA-ledda invasionen av Irak. Något som upplevts som ett problem på många håll i världen när Bush nominerade honom till att ta över världsbanken vars syfte är att stödja den ekonomiska utvecklingen i tredje världen. Motståndarna hävdar att Wolfowitz har, och sannolikt kommer att behålla, en imperialistisk attityd mot den fattiga delen av världen och påtvinga den amerikanska värderingar.

Trots att många ögonbryn höjts även i Europa med anledning av nomineringen av höken som han kallats, valde de europeiska ministrarna att inte gå emot USA.

Av tradition är det USA som utser ordförande för Världsbanken, medan Europa utser ordförande för systerorganisationen IMF, Internationella valutafonden.

– Allt eftersom folk får lära känna mig kommer de att förstå att jag tror på bankens uppgift i världen, säger Wolfowitz till BBC.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS