Som Realtid.se kunde rapportera i går är skilsmässan mellan Disney och bröderna Wienstein nu definitiv. Nu tar Weinsteins hjälp av Goldman Sachs för att dra in 7 miljarder kronor till sitt nya bolag. Butch Cassidy och Sundance Kid intar styrelsen.
Weinstein jagar nya miljarder


Mest läst i kategorin

Bröderna sålde av sitt Filmbolag Miramax till Disney 1993, men har arbetat kvar i bolag fram till nu. Tillsammans med cirka hundra av Miramax anställda ska bröderna nu börja filma igen, men i egen regi. För detta räcker inte de 100 miljoner dollar de får av Disney. Bröderna hoppas med hjälp av investmentbanken Goldman Sachs dra in hela 1 miljard dollar, cirka 7 miljarder kronor.
Det nya bolaget som än så länge går under det provisoriska namnet The Weinstein Co ska producera 15–20 filmer per år.
Styrelsen för det nya bolaget kommer att bestå av bland andra ordförande för investmentbolaget TriArc Nelson Peltz, kabelt-tv-bolaget Cablevisions vd Jim Dolan samt filmstjärnorna Robert Redford och Paul Newman som spelade tillsammans i 60-talsklassikern Butch Cassidy and the Sundance Kid.
Med det nya bolaget hoppas bröderna Weinstein kunna satsa på flera stora filmer, något som Disney varit skeptisk till. De anser att Disney blockerat allt för många potentiella storaffärer som till exempel köpet av kabel-tv-kanalen Bravo och produktionen av storsäljande Tolkientriologin Sagan om ringen.
Bröderna hoppas i framtiden kunna fortsätta att samarbeta med regissörer som Quentin Tarantino och Anthony Minghella.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





