21 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Warren Buffett dementerar köp av grekisk ö

administrator

administrator

"Aldrig hört talas om killen"

I måndags spreds uppgifterna om att Warren Buffett, tillsammans med den italienske fastighetsmagnaten Alessandro Proto, hade köpt en ö i Grekland som en löpeld över världen. Detta efter att den grekiska tidningen Proto Thema rapporterat om affären under helgen.

Idag går Buffett ut och dementerar uppgifterna i ett mail till Reuters, skickat från en av mångmiljardärens talespersoner.

– Innan uppgifterna började komma ut hade jag aldrig hört talas om killen (Proto) som gör anspråk på den grekiska ön, skriver Buffett i mailet.

Alessandro Protos företag, Proto Enterprises, har också skickat ett uttalande via mail till Reuters där man förklarar missförståndet.

– Proto sa aldrig att Warren Buffett hade köpt en ö i Grekland. Han sa att det fanns ett intresse av att erbjuda en ö till Buffett. Och om medierna rapporterar nyheterna på ett annat sätt är det inte vårt ansvar, skriver Proto Enterprises i mailet.

I mailet skriver man vidare att ”Proto kommer att sälja en ö i Grekland till Buffett förr eller senare”.

Senaste lediga jobben